Na klimatický summit letělo 5 politiků 4 letadly: Merkelová má světu co vysvětlovat

24. září 2019
Pod svícnem je největší tma! Německá kancléřka Angela Merkelová aktuálně řeší skandál a rozhodně ne malý. Politici mají sice plná ústa slibů a opatření na snižování emisí, na klimatický summit OSN do New Yorku jich ale pět vyrazí celkem čtyřmi letadly. „Proč máme třídit a vymývat kelímky od jogurtu, když se pak děje tohle,“ ptají se Němci. Možná i proto švédská aktivistka Greta Thunbergová přednesla tak plamenný projev...

Jenom ministryně životního prostředí za sociální demokracii si svůj let předem rezervovala u běžné letecké společnosti. Další tři členové vlády, včetně kancléřky Angely Merkelové, do USA letěli letouny německé armády. 

Německá kancléřka letěla v sobotu s ministrem pro místní rozvoj Gerdem Müllerem na klimatickou konferenci OSN do New Yorku, ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová jiným letadlem do Washingtonu na setkání se svým americkým protějškem Markem Esperem.

Dva dny nato do New Yorku přiletěl dalším strojem německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Letecká doprava přitom patří k největším znečišťovatelům atmosféry, vědci i ekologové proto horují pro její drastické omezení.

„Při plánování cesty jsme udělali všechno pro to, abychom letadla využili co nejoptimálnější,“ uvedlo v tiskové zprávě německé ministerstvo obrany. Plán letů prý vycházel z cílového letiště, trasy, velikosti delegace i závazků jednotlivých členů vlády v místě přistání.

Těžko věřit, že by ministerstvo obrany (i další ministerstva) nenapadlo sladit programy státníků tak, aby se mohli sejít na palubě jednoho letounu. Zvláště když jde o klimatický summit. To nikoho z čelních představitelů jedné z nejmocnějších zemí světa nenapadlo, že když se to veřejnost dozví, bude to jako facka obyčejným lidem a vlastně všem, kdo jsou v otázce ochrany životního prostředí aktivní?

Největší pochybnosti vzbudila smysluplnost speciálního letu Annegret Krampové-Karrenbauerové.

Ministryně obrany měla podle zjištění Bild am Sonntag letět s kancléřkou do New Yorku, odkud by se svou delegací pokračovala běžnou linkou do Washingtonu. Při cestě zpět by opět využila služeb běžné letecké společnosti. Organizátoři údajně zjistili, že všechny komerční lety jsou na požadovanou dobu vyprodané a Krampová-Karrenbauerová tedy musí využít pro cestu tam a zpět armádní letadlo.

Předpokládejme, že o summitu věděli dopředu a mohli „obyčejný“ let objednat dříve a nečekat na poslední chvíli, na dobu, kdy mezi městy létá ještě více lidí než obvykle...

Podle magazínu Der Spiegel, který se odvolává na interní dokumenty armády, vyšla cesta ministryně obrany do USA speciálním letadlem asi na třináct milionů korun.

„Speciální let ministryně obrany je nesmyslný nejen z ekologického hlediska, je to zbytečné vyhazování peněz daňových poplatníků,“ řekl Spiegelu Tobias Lindner, mluvčí německé strany Zelených pro bezpečnostní otázky. Po vládě bude údajně požadovat vysvětlení.

Německá vláda v rámci klimatického balíčku rozhodla, že od příštího roku zvýší daň z letového provozu pro lety startující z německých letišť kvůli snaze omezit emise. Spolkový úřad pro životní prostředí (UBA) informoval, že jeden pasažér běžného letu z Frankfurtu nad Mohanem do New Yorku vyprodukuje tolik emisí CO2, jako kdyby jel 21 900 kilometrů autem.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:36 22. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

  • 90
  • 63
  • 54
  • 48
  • 46
  • 46
Komentáře