Na Mount Everest lezou amatéři, kteří nikdy neviděli mačky, říká známý horolezec

Korejská dáma s luxusní kabelkou, kterou ani těsně pod vrcholem nepustila z ruky. Výstupy na Mount Everest už nejsou, co bývaly, říká profesionální horolezec Radek Jaroš, který má s osmitisícovkami velmi bohaté zkušenosti a radí je v první řadě nepodceňovat a mít z nich patřičný respekt.

„Kdybych měl vést nějakou skupinu na Mount Everest, určitě by předcházela poctivá příprava, nejdřív bych je vzal do Alp, do And, abych věděl, co v nich je a není. Až pak bych je případně vzal dál,“ řekl profesionální himálajský horolezec Radek Jaroš v pořadu Rozstřel.

„Určitě není myslitelné, aby to dopadlo tak, jako jsem viděl v základním táboře Mount Everestu, kde se zájemci o výstup na vrchol teprve seznamovali s tím, jak se obouvají mačky,“ doplnil s tím, že je to tragikomické, ale je to volba každého z nás.

„Je to, jako by člověk vyrazil na D1 ve špičce bez řidičáku a zkušeností za volantem. Možná by nebylo od věci ve vybraných táborech vyselektovat ty, kteří na to mají a kteří ne. Neškodily by třeba lékařské kontroly, jestli je člověk způsobilý pro výstup,“ zamýšlel se.

„Ti lidé, kteří dnes šplhají na vrchol Everestu, to nejsou horolezci, kteří mají dlouholeté zkušenosti a vědí co a jak. Dneska mají často jen nezměrnou touhu a dost peněz. Ale to zdaleka nestačí,“ připomněl Jaroš, který byl hostem Karly Mráčkové.

„Člověk by měl mít určitě pořádnou sportovní přípravu, nejlepší jsou vytrvalostní sporty, rozhodně ne posilovna, a mít zkušenosti z hor jako Alpy nebo třeba Andy. Jen tak si člověk osvojí všechny potřebné zkušenosti a dovednosti, z hor je třeba mít respekt. Ani na Sněžku přece nevyrazíte v lodičkách,“ dodal horolezec.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:10 pátek 4. října 2019. Anketa je uzavřena.

  • 28
  • 14
  • 13
  • 13
  • 10
  • 10