jít naiDNES.cz

Na Mount Everest se stojí dlouhé fronty: Lidé tu kolabují, přibývá úmrtí

Na Mount Everest šplhá stále více horolezců, na vrcholu se tvoří fronty, lidé kolabují, přibývá také smrtelných případů. | foto: Everest Today

Masová turistika na Mount Everestu si vybírá svou daň. Při zdolávání nejvyšší hory světa umírá stále více lidí. Za pouhý týden zemřelo deset lidí. Mezi posledními oběťmi jsou Ir a Brit, informovala agentura AFP. U vrcholu se v posledních dnech tvořila dlouhá fronta lidí čekajících na lepší počasí. Sestup horolezců se kvůli tomu výrazně zpomalil, což u některých jedinců vedlo k totálnímu kolapsu.

V aktuální lezecké sezoně v nepálské části Himálaje zemřelo celkem osmnáct lidí, upozornila agentura Reuters. Mezi oběťmi z posledních dní jsou čtyři Indové, dále Američan, Rakušan a Nepálec, nově také Brit a irský lezec. Další Ir se zřítil poblíž vrcholu, jeho tělo se zatím nenašlo.

Jednačtyřicetiletý Brit Robin Fisher se zhroutil při sestupu. „Zemřel slabostí po dlouhém výstupu a těžkém sestupu. Sestupoval se svými Šerpy a náhle zkolaboval,“ řekl Murari Šarma z expedice Everest Parivar. Průvodci mu prý dali kyslíkovou lahev a nabídli mu vodu, na záchranu už bylo bohužel pozdě.

V pondělí zemřel při sestupu z hory další turista, který pocházel ze Spojených států. Zatím není jasné, kvůli čemu Christopher John Kulish (†61) zemřel, když se dostal do Jižního sedla. 

„Počasí lezce donutilo čekat dlouho v základním táboře. Jasno bylo jen několik dnů. Právě v té době se všichni, kteří v táboře netrpělivě čekali, pokusili zdolat vrchol,“ informoval Danduraj Ghimire z nepálského ministerstva kultury, turismu a letectví.

Někteří horolezci upoutali pozornost svými záběry na sociálních sítích, kde ukázali frontu, kterou musí vystát, aby se dostali na nejvyšší horu světa, případně z jejího vrcholu.

„Stává se celkem běžně, že tu je plno,“ citovalo BBC Mingmu Šerpu, nepálského horolezce a šéfa Seven Summit Treks. Horolezci prý musí ve frontě vyčkávat dvacet minut až hodinu a půl.

Pokud je týden, kdy je pěkné počasí, většinou se to neděje, pokud lezci musejí čekat na takzvaná „okna“, kdy mohou bezpečně zdolat vrchol, hromadí se davy a zvyšuje se nebezpečí kolapsů, v některých případech také fatálních.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:18 25. září 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  16
 • Trapas
  15
 • Tvl
  12
 • Haha
  11
 • Cože
  11
 • Sladký
  11
Komentáře