jít naiDNES.cz

Poslední chvíle před tragédií: Co prožívaly oběti havárie letadla v Moskvě?

Vyšetřovatelům se pomalu rýsuje průběh tragické havárie Antonovu An-148, který se v neděli zřítil krátce po startu z moskevského letiště Domodědovo. Přes původní spekulace se stroj zřejmě nerozpadl už ve vzduchu, ale v celku začal z výšky téměř dvou kilometrů padat střemhlav k zemi. Všech 71 obětí tak prožívalo několik chvil hrůzy.

Ruští vyšetřovatelé pomalu skládají střípky průběhu tragické havárie letounu Antonov An-148, který se v neděli zřítil krátce po startu z moskevského letiště Domodědovo.

Podle všeho měli vyloučit, že by se letadlo saratovských aerolinií stalo obětí teroristického útoku. Jeden z vyšetřovatelů serveru RBK prozradil, že jsou ve hře tři možné příčiny tragédie - počasí, lidská chyba nebo porucha. 

Letadlo se také přes původní spekulace nemělo rozpadnout už ve vzduchu, ale řítilo se k zemi v celku. Jak poslední vteřiny před katastrofou probíhaly?

Podle televizní stanice REN posádka Antonovu An-148 ještě před startem ohlásila technické potíže. Veřejnosti jejich původ není znám, pravděpodobně ale nebyly nijak závažné, protože se je podařilo vyřešit na místě. Zda právě tyto komplikace mohly s havárií souviset, teď bude zkoumat vyšetřovací komise.

V čase 14:21 pak letadlo odstartovalo a bez problému se vzneslo do vzduchu. Čtyři minuty letu probíhaly normálně, pak ale posádka zaznamenala první potíže. Ve 14:25 letěl An-148 ve výšce 1951 metrů při rychlosti 695 km/h, jenže zničehonic začal klesat a během 40 sekund se propadl o 200 metrů. Znatelně se snižovala i rychlost. Cestující už v tu chvíli museli tušit, že je zle.

V okamžiku, kdy posádka bojovala o udržení letadla ve vzduchu, se s ní nedařilo navázat spojení. „703 nám neodpovídá, Saratov-703 odpověz, Saratov-703 odpověz! Volá Moskva,“ odhalil ruský server RBK snahu řídicí věže kontaktovat piloty. Ještě v tu chvíli letadlo zaznamenávaly radary, ze kterých ale v čase 14:27 zmizelo.

Pilotům se ještě podařilo vytáhnout letadlo o 120 metrů výš a zvýšit rychlost. Jenže soudě podle průběhu letu se zdá, že když se pilot zoufale snažil nabírat výšku, došlo k přetažení a ztrátě tlaku.

Stroj tak ve výšce přibližně 2000 metrů definitivně selhal a začal padat střemhlav dolů. Těžko si představit, jakou hrůzu museli cestující v tu chvíli prožívat a jaká panika musela na palubě propuknout.

Mezi oběti patří i Ilja (†12), Anastasia (†29) nebo Viktoria (†21)

Mezi oběti patří i Ilja (†12), Anastasia (†29) nebo Viktoria (†21)

Nikdo ze 71 cestujících neměl žádnou šanci přežít. Náraz byl tak ničivý, že letadlo po výbuchu vytvořilo kráter o průměru 14 metrů a hloubce 2,5 metru, který podle místopředsedy odborové organizace ruského letového personálu Alfreda Malinovského může znamenat, že letadlo klesalo naprosto vertikálně a nesnažilo se ani o klouzavý sestup. Trosky byly rozptýleny v okruhu čtverečního kilometru.

„Slyšel jsem hlasitý zvuk, takový neobvyklý,“ popsal pro Daily Mail jeden ze svědků. „Nasadil jsem si boty a vyběhl jsem ven. A viděl jsem explozi! Byla tak velká, že po ní zbyl obří oblak kouře. Měl tvar hřibu, asi jako malá nukleární exploze. Po okolí se rozletěly hořící kusy. Jeden z nich letěl přímo na mě,“ popsal.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:02 12. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  15
 • Cože
  11
 • Trapas
  7
 • Sladký
  6
 • Super
  5
 • Haha
  5
Komentáře