Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Svět
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • jít naiDNES.cz

    Mohlo být letadlo s Alexandrovci sestřeleno? 5 teorií, které tomu nahrávají

    Alexandrovci v čele s hlavním sólistou Vadimem Anaňjevem. | foto: Profimedia.cz

    Tři týdny uplynuly od tragédie ruského letadla s Alexandrovci a vyšetřování stále není u konce. Podle ruského ministra dopravy za pád stroje může chyba pilota či technická závada. Vyšetřovatelé také vyloučili teroristický útok. Právě to vede konspirátory a ruské zpravodajské stanice k různým úvahám a spekulacím. Havaroval tedy Tupolev či byl z oblohy sestřelen? Připomeňme si několik detailů a rozporů, které byly a možná nejsou objasněny.

    Cizí diplomaté předpovídali Rusku, že bude čelit novým teroristickým útokům. Připomeňme si, že ruský vojenský speciál se zřítil do vln Černého moře v čase Vánoc. Stalo se tak nedaleko od olympijského města Soči, olympiáda je symbolem mírové koexistence národů.

    1. Lákavý cíl

    Na palubě se nacházely ikony sovětské a ruské kultury – tedy armádní sbor Alexandrovců, jejichž písně jsou spojovány s vítězstvím ve druhé světové válce nad nacismem. Byli zde i novináři a další VIP osobnosti. Dotyčný let, který odstartoval z vojenského letiště Čkalovskij nedaleko Moskvy a mířil na syrskou základnu Hmeimim u Latákie, byl tedy potenciálním lákavým soustem, jehož zničení by mohlo fyzicky naplnit proroctví, jež si Rusové z úst západní diplomacie a od teroristů nedávno vyslechli.

    Armádní sbor Alexandrovců mohl být pro teroristy lákavým cílem.

    2. Letoun ve výšce přežití

    Doposud není jasné, proč bylo rozhodnuto učinit neplánované mezipřistání na letišti Adler, kde speciál doplnil palivo. Jisté je, že 33 let provozovaný Tu-154, jenž byl pilotován špičkovou posádkou a který právě prodělal generální opravu s údržbou, se krátce po startu zřítil do moře. Stroj se nacházel ve vzletovém režimu, teprve nabíral rychlost a jeho výška nepřesáhla 600 metrů. Ruská stanice ITON.TV událost komentovala tak, že letoun byl před pádem v tzv. výšce přežití. Za situace, že by pro špatné palivo začaly vysazovat motory, nevypadly by všechny najednou a piloti by měli čas vyslat nouzový signál. Kdyby letadlo klouzavým letem udeřilo na hladinu, nebyly by trosky rozesety na tak velké ploše – pátrací akce vůbec probíhala na území zhruba deseti čtverečních kilometrů. Rusové v podivně krátkém čase dokázali nasadit do hledání 3000 záchranářů, 32 plavidel, drony a ponorku. Byli na něco takového snad připraveni?

    V Černém moři probíhá vyšetřování letecké havárie.

    3. 100% likvidace?

    Tragédii nikdo nepřežil. Několik těl se nalezlo, jinak byly vyloveny spíše fragmenty jak stroje, tak zbytku posádky s cestujícími. Po dešifrování černých skříněk stroje se nyní v médiích hovoří o problému s klapkami Túčka. Kdyby se například nezatáhly synchronně, piloti by je vrátili do vytaženého stavu a mohly se s letadlem vrátit zpět na letiště v Adleru. Záznam hovorů pilotů však končí tak rychle, jak rychle zmizel stroj z obrazovek radarů. Právě ony úlomky by mohly indikovat výbuch. Nejpodivnější na celé tragédii je, proč o ni nyní „mlčí“, jde-li o fakta, jak Rusové, tak i zahraniční stanice.

    4. Tupolev přežil i Baudyše

    Je proto stále nejasné, kdo má mít máslo na hlavě, kdo by mohl být zákeřný útočník, kterému by Tu-154 mohlo připadat jako „tučné sousto“ k sestřelení. Je nutné ještě podotknout, že Tupolev 154 byl navržen během tzv. studené války jako letoun schopný plnit i bombardovací mise. Je to dosud jeden z nejrychlejších sériových civilních strojů na světě. Je navržen tak, aby zvládal let v turbulencích. Jeho odolnost je tímto pádem poměrně nadstandardní. Přežil i bujaré řádění zlatých hochů z Nagana, i střelbu bývalého ministra obrany Baudyše na palubě...

    Roman Volkov, pilot ruského letadla Tu-154, které spadlo do moře po mezipřistání v Soči. Na jeho palubě zemřelo 92 osob, včetně členů sboru Alexandrovci.

    5. Přistát na vodě se dá

    ITON.TV koná paralelu s letadlem Airbus-A320, kterému vysadily motory a které dokázalo v roce 2009 klouzavým letem přistát bez poškození na řece Hudson v New Yorku. Byl pád letounu s Alexandrovci spíše politováníhodnou náhodou, souhrou nešťastných okolností, trestuhodnou nedbalostí obsluhy stroje, nebo úkladným atentátem, který rozhodil ruskou administrativu do té míry, že se vše zatím líčí tak, jako by za neštěstím stály vztlakové klapky?

    Záchranáři postupně vynáší z moře mrtvá těla pasažérů osudného letu.

    Tušíme, že nám budoucnost k této věci má ještě rozhodně co říci. Zajímavé bude, jaké mezinárodní důsledky celý incident bude mít. Rychlost, s jakou Rusové vyloučili teroristický akt, je více než zvláštní. Precedent by tu přece byl. V říjnu roku 2015 se nad Sinají zřítilo ruské civilní letadlo Airbus A-321. Zlý úmysl teroristů byl v tomto případě již prokázán.

    Navíc právě útok na ikonu Ruska – Alexandrovce by byla rána na výkladní skříň Ruska i na její „Achillovu patu“.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 12:10 pondělí 15. května 2017. Anketa je uzavřena.

    • Super
      38
    • Trapas
      20
    • Sladký
      18
    • Cože
      17
    • Tvl
      16
    • Haha
      15