Topolánek se nechal semlít a to ODS srazilo vaz, říká Tošenovský

30. dubna

Úpadek ODS začal za Topolánka, říká místopředseda strany Evžen Tošenovský. | foto: Profimedia.cz

Europoslanec a místopředseda ODS Evžen Tošenovský byl u toho, když Mirek Topolánek vystřelil jako raketa a vyšplhal až na stranický vrchol. Byl to podle něj právě on, kdo stál u začátku pádu nejsilnější pravicové strany. „I přes počáteční nadšení, vstřícnost a otevřenost se nechal semlít,“ říká s odstupem času bývalý hejtman Moravskoslezského kraje.

„Zlom nastal v momentě, kdy skončil Václav Klaus. Po něm nastoupil Mirek Topolánek, který čelil velkým očekáváním,“ uvedl europoslanec a místopředseda ODS Evžen Tošenovský v rozhovoru pro Info.cz. 

„První měsíce, možná i nějaký ten rok, byl populární usměvavý sympaťák a myslím, že to zprvu ustál. Byl vstřícný a otevřený,“ vyjádřil se pochvalně na adresu bývalého předsedy strany. Tím však slova chvály končí, poté nastal významný zlom a s nejsilnější pravicovou stranou to začalo jít z kopce.

„Pak ho to ale semlelo a nechal se pohltit. Myslím, že právě tehdy ODS přestala přemýšlet o své vlastní budoucnosti,“ zamyslel se nad osudem strany Tošenovský.

„Velká a ambiciózní strana má dva základní úkoly: generovat myšlenky a lidi. A to se nám tehdy přestalo dařit. Každému šlo o okamžitý úspěch a své místo na slunci,“ dodal bývalý hejtman Moravskoslezského kraje, který má poslední dobou pocit, že se z politiky vytrácejí celkem zásadní věci. 

„Co vnímám nejintenzivněji, je fakt, že se z politiky postupně vytratilo přesvědčení, že se tady nehájí nějaké ideje, použití vlastního rozumu. Politika se proměnila v mediální prodej, ti lidé neříkají to, čemu věří, co si myslí, ale to, co mohou dobře prodat. To je zcela zásadní rozdíl oproti minulosti,“ míní Tošenovský.

Fotogalerie

Komentáře