jít naiDNES.cz

Ministr Pelikán ohledně palčivé otázky: Soužití s Romy? Ani si jich nevšimnete

Robert Pelikán řekl, co si myslí. | foto: Profimedia.cz

Romy vidí spoustu Čechů jako problém. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ale v rozhovoru pro server Aktuálně.cz vysvětlil, proč podle něj 300 tisíc Romů žijících v České republice není důvod k panice.

Nedávný výzkum sociologů a Ústavu pro studium totalitních režimů například ukázal, že rasismus a nedůvěra k cizím kulturám je v Česku hluboce zakořeněná. A mezi nejméně oblíbenými menšinami skončili ve výzkumu právě Romové. 

Negativní vztah k Romům má v Čechách i na Moravě 76 % lidí, v metropoli pak 82 %. Židé jsou nesympatičtí 27 % Pražanů, pětině Moravanů a 15 % Čechů, uvádí například již zmíněná studie.

Jiný názor má ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který se o Romech rozpovídal v rozhovoru pro server Aktuálně.cz

„Jsou to plně integrovaní spoluobčané, ale protože viditelná menšina z nich žije v sociálním vyloučení, jsou obětí každodenní diskriminace a šikany. A mají skutečně velmi těžký život. Třeba i vysokoškolákům, kteří mezi nimi jsou, jen pro barvu pleti trvá mnoho měsíců, než seženou nějaké bydlení,“ sdělil na adresu Romů Pelikán.

 „Máme tu celkově 250 až 300 tisíc Romů, což je tak malé číslo, že v běžném životě se s nimi příslušník většinové populace setká jen párkrát za život,“ prohlásil dále ministr, který také vyjádřil nepochopení nad lidmi, kteří odmítají s Romy žít ve stejném domě.

„Když vedle vás většina Romů začne žít, tak si toho ani nevšimnete. A vůči této většině lidí je šíleně nespravedlivé, když vedle nich někdo žít nechce,“ uzavřel politik.

FotogalerieOhodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 21. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  75
 • Trapas
  56
 • Tvl
  15
 • Super
  12
 • Cože
  12
 • Sladký
  9
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Komentáře