Fotogalerie |
Martin Psík je považován za nejzáhadnějšího z pětice Čechů, kteří byli loni v červenci uneseni v Libanonu. Jako příslušník vojenského zpravodajství měl úplně jiné důvody, proč do země odletěl.
Zatímco zbývající čtveřice do Libanonu odcestovala v souvislosti s případem Libanonce Alího Fajáda vězněného v Česku (Jan Švarc byl Fajádův advokát, Adam Homsi tlumočník a novináři Pavel Kofroň a Miroslav Dobeš měli o Fajádovi točit reportáž), Psík měl za úkol zjistit informace o Čechu Pavlu Hrůzovi, který byl unesen v Libyi.
Psík se měl k samotnému únosu přimotat náhodou. Ač s ostatními muži do údolí Bikáa původně neměl vůbec jet, únosci moc dobře věděli, že Psík je zpravodajským agentem.
V té době to vyjma advokáta Jana Švarce nevěděli ani spolu s Psíkem unesení Češi.
Po propuštění unesených Čechů a jejich návratu do vlasti se okamžitě začalo vyšetřovat, kdo stojí za únikem informací o Psíkově zpravodajské misi. Možné odhalení je poněkud překvapivé a svědčí o pořádném trapasu.
Za to, že se únosci mohli dozvědět o tom, že Psík je agentem vojenské zpravodajské služby, by mohlo nést vinu samo ministerstvo vnitra, na což upozornil server neovlivni.cz. Z jeho stránek se to totiž může dozvědět úplně každý a nemusí ani Psíka unášet.
Nejen že ministerstvo nevyslalo Psíka do Libanonu v utajení, ale navíc na svých webových stránkách má viditelné fotky Psíka se jménem i hodností.
Fotky z roku 2010pochází z návštěvy generála Picka v Afghánistánu. Psík je na ní identifikován jako zpravodajský důstojník kontingentu a nadporučík. Když nic jiného, vypovídá tento přístup ministerstva o velké nezodpovědnosti.