Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Budyně nad Ohří: Boháč tam staví načerno a úřady s tím nemohou pohnout

  Vlivný podnikatel Miloslav Šára si přímo v přírodním parku staví rodinný dům. I když mu to úřady zakázaly. | foto: MF DNES

  Je to scéna jako ze špatné komedie. Vlivný podnikatel Miloslav Šára se rozhodl, že si rovnou uprostřed přírodního parku Dolní Poohří postaví rodinný dům. Povolení nedostal, nad tím ale jen mávl rukou a do chráněné oblasti vyrazila kolona míchaček a nákladních aut. Když teď přijde kontrola ze stavebního úřadu, dělníci popadnou pruty a dělají, že jen rybaří u místního rybníka. Celá věc může skončit tak, jak je v Česku poměrně běžné, až bude dům dostavěn, majitel dostane dodatečné povolení.

  Aby nedošlo k narušení místní jedinečné krajiny plné chráněných rostlin a zvířat, vznikl nedaleko Roudnice nad Labem přírodní park Dolní Poohří. V jedné z jeho částí přesto v posledních týdnech úřadují nákladní auta a staví se jako o závod. Přímo na nezastavitelném místě u rybníka v Budyni nad Ohří.

  Jak informuje MF DNES, která se případu intenzivně věnuje, rybník patří vlivnému podnikateli s vazbami na ODS a ANO Miloslavu Šárovi. Muži, který dodává auta politikům, radnicím, Ústeckému kraji, ministerstvům, školám i policii. 

  Šára si u rybníka už dříve načerno postavil altán, na který mu bylo později uděleno dodatečné povolení. A ve stejný postup zřejmě doufá i v případě rodinného domu.

  Vlivný podnikatel Miloslav Šára si přímo v přírodním parku staví rodinný dům. I...

  Miloslavu Šárovi patří rybník i s altánem. Ten postavil také načerno a později na něj získal dodatečné povolení.

  Když Šára společně se svou známou Lenkou Brůnovou, která je oficiální majitelkou pozemku a zároveň i stavebníkem, opakovaně žádali úřady o možnost v přírodním parku stavět, dostali pokaždé košem. 

  Nejprve se snažili dostat povolení na hospodářskou stavbu, to většinou bývá seník či kůlna, jenže z půdorysu bylo jasně vidět, že zamýšlejí stavět regulérní rodinný dům. Pak to zkusili s plochou pro bydlení a nakonec i s plochou pro rekreaci. Měli však smůlu.

  Vlivný podnikatel Miloslav Šára si přímo v přírodním parku staví rodinný dům. I...

  Stavba i přes zákazy pokračuje rychlým tempem.

  Jejich snaha povolení získat přitom byla velmi intenzivní. MF DNES vyzpovídala místní úředníky, kteří popsali, že se na rozhodnutí o vydání stavebního povolení chodili ptát různí lidé, například právníci, a dokonce i asistentka jednoho z poslanců.

  „Působilo to na mě, jako by chtěli vytvořit nátlak,“ řekl jeden z nich. 

  Byť žádosti podávala vždy Brůnová a Šára tvrdí, že s celou věcí nemá nic společného, podle úředníků se přímo účastnil hned dvou jednání a byl při nich označován za investora. Ani jeden se s MF DNES bavit nechtěl.

  Za normálních okolností by případ nevydáním povolení skončil, jenže jak už bylo zmíněno, na pozemku se vesele pracuje a staví. Odbor životního prostředí Roudnice nad Labem proto Brůnové nařídil, aby se zdržela veškeré stavební činnosti.

  Vlivný podnikatel Miloslav Šára si přímo v přírodním parku staví rodinný dům. I...

  Do přírodního parku najela stavební auta.

  Když pak zaměstnanci stavebního úřadu přijeli stavbu zkontrolovat, skutečně to vypadalo, že práce stojí. Ve skutečnosti jen dělníci důmyslně vzali do rukou pruty a šli k rybníku dělat, že rybaří. 

  Úředníkům se je však podařilo převézt, ze stavby odjeli, a když se pak dělníci dali do práce, za 15 minut se vrátili a přistihli je v akci. Na místo pak přijel podnikatel Šára, opět ale tvrdil, že se stavbou nemá nic společného.

  Demolice, nebo výhra?

  Reálný stav tedy je, že si Miloslav Šára staví dům uprostřed přírodního parku načerno a úřady na něj až dosud byly krátké. Může se něco změnit?

  Vlivný podnikatel Miloslav Šára si přímo v přírodním parku staví rodinný dům. I...

  Když dorazili zaměstnanci úřadu, dělníci prý sebrali pruty a vydávali se za rybáře.

  Stavební úřad podle MF DNES svolá další kontrolní prohlídku a sám pak nařídí zastavit práce. Kromě toho by mělo zahájit i řízení o odstranění stavby, proti kterému se stavebník může odvolat a požádat o dodatečné povolení. Následovat mohou další měsíce všemožných jednání.

  Pokud by stavba pokračovala dál, hrozí stavebníkovi pokuta až 100 tisíc korun, což jsou pro Šáru drobné. Celá věc pak může dospět až do situace, kdy úřad nařídí, aby stavebník sám nechal stavbu strhnout.

  Problém ale je, že demolice staveb nejsou v Česku příliš běžnou záležitostí. A mnohem častější variantou je, že úřad dodatečně vydá povolení na stavbu, jako to bylo v případě Šárova altánu. Prosadí si vlivný podnikatel svou?

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 12:00 29. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   70
  • Tvl
   32
  • Super
   31
  • Cože
   30
  • Haha
   28
  • Sladký
   23
  Premium

  Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

  Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

  Premium

  Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

  Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

  Premium

  Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

  Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz