Zeman po roce v zahraničí: Na jednání V4 přijel bez roušky, covidu se prý nebojí

9. února 2021
Prezident v akci! Miloš Zeman po více než roce vyrazil na zahraniční cestu, jeho kroky vedly do Polska, kde bude jednat se svými protějšky z visegrádské čtyřky a prostřednictvím videokonference se zúčastnil i summitu Číny s evropskými zeměmi, přičemž v obou případech si dal za cíl utužit vztahy. Jak prozradil jeho mluvčí Jiří Ovčáček, covidu-19 se Zeman nebojí. Naopak si užívá scenérie zimního Baltského moře.

Zeman na poloostrov Hel odcestoval už v pondělí, oficiální program ho ale čekal až dnes. Jde o jeho první zahraniční jednání po více než roce.

„Jsou to vlastně dvě cesty v jedné. Setkání prezidentů zemí visegrádské čtyřky, kterou pan prezident velmi podporuje, a summit Číny s evropskými zeměmi prostřednictvím videokonference,“ vysvětlil pro Expres.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Na Twitteru pak během poledne sdílel Zemanovy fotografie z videokonference, při níž Číně pogratuloval k tomu, že se dokázala otřepat z dopadů pandemie koronaviru a obnovila hospodářský růst.

Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga označil za „dobrého a dlouholetého přítele“.

Pak už Zemana čekalo setkání prezidentů zemí visegrádské čtyřky. Jako se starým přítelem se pozdravil i s polským prezidentem Andrzejem Dudou, který summit V4 hostí. Po něm přišla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a následně i maďarská hlava státu János Áder. 

Zemana podpírali bodyguardi kvůli dlouhodobým problémům s chůzí. Jako jediný ze státníků neměl roušku, při následném jednání si ji už ale nasadil. 

Miloš Zeman na videokonferenci prezidentů zemí V4

Prezident dostal 20. ledna první dávku vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, druhá látka by se měla podávat nejdříve po jednadvaceti dnech, což odpovídá době někdy po návratu z probíhajícího summitu.

Nákazy se podle Jiřího Ovčáčka Zeman nebojí.

„Pan prezident neodletěl do Polska s obavami. Jsou zde přísná protiepidemická opatření,“ odpověděl mluvčí na naši otázku a vzápětí doplnil, že si Zeman naopak zahraniční cestu po delší době užívá. A také si od jednání slibuje, že bude V4 nadále úzce spolupracovat.

Miloš Zeman na videokonferenci prezidentů zemí V4

„Místo konání setkání prezidentů nabízí neobvyklý pohled. Zimní Baltské moře, pláže a borové háje pokryté sněhem, stále chumelí. Tato scenérie dotváří kolorit velmi pracovního jednání, od kterého pan prezident očekává především potvrzení úzké spolupráce Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Společně totiž v současném složitém světě můžeme mnoho dokázat,“ říká Ovčáček.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:51 středa 9. června 2021. Anketa je uzavřena.

  • 43
  • 27
  • 11
  • 11
  • 10
  • 8
Komentáře