Pouliční válka migrantů poblíž českých hranic: Kriminalista vysvětluje nárůst násilí

V návaznosti na víkendové násilnosti v Drážďanech a Göttingenu přinesl německý magazín Focus rozhovor s ředitelem Kriminologického výzkumného ústavu Dolního Saska v Hannoveru Thomasem Bliesenerem. Zkušený kriminalista komentuje nárůst hromadných rvaček mezi jednotlivými etnickými skupinami v Německu.

Spolková kriminální policie zaznamenala jen za první tři měsíce letošního roku 64 700 překročení zákona, v nichž figuroval alespoň jeden cizinec. Podle magazínu se na kriminalitě nejvyšší měrou podílejí osoby původem z Alžíru a Maroka, dále pak přistěhovalci z Gambie, Somálska a Nigérie.

Jedna hromadná bitka se odehrála, ani ne sedmdesát kilometrů od Ústí nad Labem, v Drážďanech, a účastnilo se jí na 250 osob. „Hromadné rvačky se odehrávaly vždy, ať už na politických demonstracích, nebo třeba fotbalových zápasech. V současné době ale existuje staré nepřátelství, které již delší dobu panuje mezi různými etnickými skupinami. Například mezi Turky a Kurdy, nebo Libanonci a Iráčany,“ vysvětluje Thomas Bliesener.

Konkrétně v Drážďanech a Göttingenu proti sobě stály znesvářené gangy Syřanů a Libyjců. Větší eskalaci násilí se ovšem přítomným policistům podařilo zabránit. Ačkoliv kriminalista potvrzuje nárůst etnicky motivovaných střetů v Německu, o celkovém zvýšení kriminality kvůli těmto incidentům se vyjadřuje opatrně.

„To nemohu potvrdit. I když nejsou k dispozici žádné statistické údaje o tomto jevu, číslo jako celek bude pravděpodobně beze změny. To, co se zvýšilo, jsou hromadné rvačky mezi etnickými skupinami. Je to důsledek uprchlické krize a faktu, že si ti lidé přinesli problémy s sebou,“ vyhýbá se přísnějšímu hodnocení expert.

Bliesener se domnívá, že problémy začínají už v internačních táborech, kde jsou skupiny od sebe separované a vyhraňují se tak. Navíc jsou prý migranti zvyklí chodit ve větších skupinách a často není třeba příliš, aby konflikt mezi dvěma lidmi přerostl v hromadnou rvačku. „Vyhrocení násilí způsobuje i skutečnost, že většina těchto lidí zde není dobrovolně. Museli trpět a jsou daleko od domova.“

Jinak podobné střety klasifikuje jako podobné situace na fotbale. Vždy je prý dobré vědět, kdo je ve skupině boss, a tak se dá mnoha situacím předejít adresným jednáním. „Pomáhá i humor, když zlehčuje eskalaci problému, který začal jako obyčejná verbální výměna,“ dělí se o zkušenost kriminalista. Snad humor všem vydrží co nejdéle.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:37 čtvrtek 14. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

  • 75
  • 36
  • 33
  • 21
  • 14
  • 14