Migranti chtějí v Německu svátek diverzity. Den sjednocení je prý moc „bílý“

Zástupci německých menšin by chtěli zavést Den rozmanitosti, který by oslavoval diverzitu a přínos migrace. | foto: Profimedia.cz

V Německu aktuálně probíhají oslavy 28. výročí sjednocení země, zdaleka ne všichni však sdílejí své nadšení z této příležitosti. Konkrétně jde o zástupce menšin, namátkou třeba té íránské či syrské, kterým vadí, že zatímco si Němci oslavují vlastní historii, na ně se tak trochu zapomíná. Představitele země proto vyzvali, aby se začal slavit tzv. Den rozmanitosti, který by například vyzdvihoval pozitivní stránky přistěhovalectví!

Němečtí sousedé se dost možná brzy dočkají nového státního svátku. Nebude ovšem oslavovat některý z důležitých milníků jejich historie, nýbrž migranty ze zemí Blízkého východu či severní Afriky.

Při příležitosti oslav 28. výročí sjednocení Německa se totiž ozvali zástupci několika menšin, například turecká či íránská obec, svaz syrských pomocných spolků či iniciativa Černí lidé v Německu, s tím, že by se měl začít slavit také svátek vyzdvihující diverzitu.

„Je důležité, aby bylo každý rok symbolicky slaveno znovusjednocení. Symbolický akt uznání různorodosti společnosti však potřebuje i přistěhovalecká komunita,“ stojí v prohlášení organizace hájící zájmy etnických a náboženských menšin, pod které se zástupci zmíněných komunit podepsali. Prohlášení cituje server Novinky.cz.

Důvodem je, že se podle zástupců menšin oslavuje jednota Německa pouze z pohledu sjednocení východních a západních Němců, tedy prý čistě z „bílého pohledu“. Na ostatní obyvatele, zejména na migranty z muslimských zemí, se ale tím pádem zapomíná.

Zmíněný svátek by se měl podle organizace nazývat Dnem německé rozmanitosti. Oslavovat by měl nejen samotnou diverzitu, ale například také pozitivní stránky přistěhovalectví.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:26 1. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  77
 • Tvl
  18
 • Cože
  14
 • Haha
  11
 • Super
  6
 • Sladký
  6
Komentáře