Sobota 8. května 2021, Den vítězství
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Konžská uprchlice o mukách v Řecku: Na záchod chodíme do kbelíku, muži nás u toho sledují

  Migranti v táboře Mavrovouni (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

  Vydaly se na dlouhou a náročnou cestu do Evropy, vysnily si Německo a Francii, místo toho skončila dvojice žen z Konga v uprchlickém táboře na řeckém ostrově Lesbos. Už několik měsíců marně čekají na vysvobození a jedna z nich tam dokonce vychovává dítě, které se jí narodilo poté, co byla znásilněna. Podmínky, jež musí Rose a Théthé snášet, prý přitom hraničí s psychickým mučením. „Měly bychom dostat příležitost jako všichni ostatní,“ myslí si dvojice konžských uprchlic.

  Drtivá většina z migrantů, kteří přicházejí do Evropy, jsou muži. Jejich taktika bývá jasná, i když složitá: získat azyl a následně si legálně přivést i zbytek rodiny. 

  Existují ale i ženy, které tu možnost nemají a musí jednat na vlastní pěst. Jako třeba pětadvacetiletá Rose a devětatřicetiletá Théthé, které vyzpovídal server Info Migrants. 

  Dvojice migrantek z Konga aktuálně žije v uprchlickém táboře Kara Tepe na ostrově Lesbos, který vznikl jako náhradní zařízení po požáru nechvalně proslulého tábora Moria. 

  Žít, to je ale podle nich silné slovo. Vzhledem k podmínkám panujícím v jednom ze stanů, který sdílejí s dalšími osmi ženami, tam spíše přežívají.

  „Světlo tu nefunguje vždy, můžeme ho používat jen od 9 do 10 hodin, poté od 13 do 15 hodin a od 17 do 4 hodin. Toalety jsou tak špinavé, že se bojíme infekcí, takže si radši chodíme ulevit do kbelíku za stanem, někdy přímo před kolemjdoucími muži. Pak to zabalíme a hodíme do odpadu,“ říká Théthé.

  „Žádný dohled tu není a muži, kteří nám sem chodí, nás občas trápí,“ krčí rameny.

  Uprchlice mají s některými muži v táboře problém.

  Uprchlice mají s některými muži v táboře problém.

  V táboře, který byl vystavěn narychlo, není žádná elektřina. Když pálí slunce, je tam nesnesitelné vedro, během dešťů je zase všude vlhko a šíří se tam nemoci. Prostor k pohybu je minimální.

  „Musíme se odsud dostat, z téhle hrozné situace. Je to, jako bychom byly psychicky mučeny,“ říká Théthé, která se z Konga vydala na cestu do Evropy poté, co jí v rodné zemi ozbrojený gang zavraždil manžela. Jejich dítě svěřila do péče příbuzným a nyní doufá, že se dostane do Francie a pak se s ním znovu shledá.

  Migranti se v táboře Kara Tepe potýkají s tragickými podmínkami.

  Migranti se v táboře Kara Tepe potýkají s tragickými podmínkami.

  Pětadvacetiletá Rose si neprožila o nic menší muka. Na konci roku 2019 se vydala na cestu za lepším životem v Evropě poté, co byla v Kongu znásilněna. Jenže v Turecku zjistila, že s násilníkem otěhotněla. Na Lesbu, kam dorazila loni v létě, se jí narodilo dítě.

  Rose záhy získala status uprchlíka, jenže na vysněný převoz do Německa, kde by ráda začala nový život, zatím čeká marně.

  „Bylo mi slíbeno, že mě pošlou z Řecka. Už šest měsíců jsem ale bez peněz a není tu žádná práce, nic. Chci odejít. Jsem stále mladá dívka, musím se naučit, jak se postarat sama o sebe i o své dítě. Musím dostat příležitost žít jako všichni ostatní,“ naléhá Rose.

  V táboře Kara Tepe žijí celé rodiny.

  V táboře Kara Tepe žijí celé rodiny.

  Ze strany Evropy cítí křivdu. Převozů do Německa a další části EU se dostává jiným, zatímco ona musí v nuzných podmínkách čekat a světlo na konci tunelu pořád nevidí.

  „Vidíte, že odcházejí pouze Afghánci. Ti jsou prioritou. Přitom tu čeká i mnoho Konžanů,“ nechápe Rose.

  Převozy migrantů komplikuje mimo jiné i pandemie koronaviru. V únoru se 116 obyvatelů tábora Kara Tepe, převážně Afghánců, Íránců a Iráčanů, dostalo do německého Hannoveru, to však byla jedna z mála podobných akcí za poslední měsíce.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

  Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

  Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

  Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

  Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

  Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz