„Receptem proti antiromskému rasismu je inkluzivní školství,“ říká Kocáb

Hudebník legendárního Pražského výběru Michael Kocáb je velmi znepokojen vývojem xenofobních nálad české společnosti. Jako příklad může posloužit aféra s nenávistnými komentáři ke zveřejněné fotografii teplických prvňáků. Podle něho existuje pouze jediný lék, a to inkluzivní vzdělávání Romů.

„Lidská práva jsou jako vzduch nebo voda, nemohli bychom bez nich v naší společnosti žít. Sám jsem byl a jsem dodnes kritizován za svou realistickou politiku vůči romské komunitě,“ říká bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb v internetovém pořadu Štrunc!

Hudebník se vyjadřoval i v souvislosti k nenávistným útokům na malé děti kvůli barvě pleti nebo národnosti: „Je to otřesné. Jsem těmito komentáři zděšen, ale ne tolik, protože já už jsem na ně zvyklý od té doby, kdy jsem sám tu politiku dělal, a už mě to tak nepřekvapuje. Nesnášenlivost vůči Romům je velká, zakořeněná, dlouhodobá už staletí a těžko se s tím pohne.“

Existuje ale nějaký recept na nenávistné komentáře například na sociálních sítích? „Existuje jediný možný recept a není to ten Okamurův, že je třeba nějakým způsobem tuto minoritu potlačovat a odsunout na okraj společnosti. Tím receptem je inkluzivní školství,“ domnívá se Kocáb a vysvětluje svůj názor.

„Vzdělání, které se dopřeje každému Romovi na co možná nejvyšší úrovni – a zároveň také našim dětem, které budou od samého začátku seznamovány s tím, že tolerance je základní podmínkou budoucího přežívání. Ono to bude ještě komplikovanější i s tím islámským světem. Je to jediná možnost, jak se může v budoucnu ta situace zlepšit,“ nabízí řešení Michael Kocáb.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:40 pondělí 19. března 2018. Anketa je uzavřena.

  • 75
  • 9
  • 8
  • 5
  • 4
  • 4