Pátek 7. května 2021, svátek má Stanislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Šestnáct let pro matku, která vyhodila syna ze čtvrtého patra. Jaká je první reakce zdrceného otce?

  Lenka P. je vinná z vraždy svého jednadvacetiměsíčního syna, jehož měla v listopadu 2018 vyhodit hlavou dolů ze čtvrtého patra bytu svého tehdejšího partnera Matěje Pudicha. Odvolací Vrchní soud v Praze osmadvacetileté ženě snížil trest. Místo sedmnácti a půl roku si podle rozhodnutí soudu za svůj čin odsedí o rok a půl méně.

  Obhájci Lenky P. se ještě na poslední chvíli pokoušeli zasadit zrnka pochybnosti, předseda senátu Jiří Lněnička ale ve středu potvrdil rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích, který před dvěma měsíci ženu za synovu vraždu odsoudil k sedmnácti a půl roku vězení. 

  Své rozhodnutí o snížení trestu argumentoval tím, že obžalovaná byla podle jeho slov potrestaná už pokusem o sebevraždu a tím, jaké mělo její jednání vliv na další členy její rodiny.

  Obměkčit se Lněnička nenechal ani emotivním projevem obžalované, která celou svou řeč probrečela. „Byl to nejlepší, co mě v životě potkalo. Byl to můj chlapeček,“ řekla obžalovaná Lenka P., která popsala vztahové problémy, jež měla s otcem dítěte Matějem Pudichem. Ty ji podle jejích slov donutily k tomu, aby svého syna i s partnerem opustila.

  Ten jí podle jejích slov měl vyhrožovat, že pokud se k němu nevrátí, svého syna nikdy už neuvidí.

  „Martínek si zasloužil lepší mámu, jako matka jsem byla hrozná. Chtěla jsem, aby byl šťastný a netrpěl naším vztahem, nechala jsem ho u Matěje, protože mě nenapadlo inteligentnější řešení. Matěj to nechtěl akceptovat. Vynucoval si, abych se k němu vrátila, a vyhrožoval, že buď se k němu vrátím jako partnerka, nebo že ho odveze,“ řekla obžalovaná v soudní síni s tím, že se jí po synovi stýskalo.

  Prý byla kvůli tomu v permanentním stresu.

  „Chtěl si mě k sobě připoutat, já jsem z toho byla zoufalá. Nefungovalo to. Nikdy to nefungovalo. Byl nespolehlivý, nepracoval, chtěla jsem to nastavit tak, aby jeho výmysly a nátlaky přestaly. Vyhrožoval mi, že malého odveze do Holandska. Sliboval pohádkové výdělky a byl naštvaný, že se přesto k němu nechci vrátit. Martínek byl na mě zvyklý, nedokážu si představit, že bych mu něco udělala. Proč bych to dělala? On za to nemohl, že jsem se blbě zamilovala, nebyla to jeho chyba. Nikdy bych mu nic neudělala, nechci věřit tomu, že tu není,“ řekla před vyhlášením rozsudku matka.

  Lenka P. si prý osudnou chvíli nepamatuje a neví, jak její syn a ona vypadli ze čtvrtého patra panelového domu z bytu jejího expartnera, kde byla na návštěvě a po domluvě se tam rozhodla přespat.

  V soudní síni promluvila i rodina obžalované. Její maminka Zdeňka P. apelovala na soud, že proti její dceři neexistuje jediný přesvědčivý a usvědčující důkaz, a naznačovala, že otec dítěte Matěj Pudich je manipulativní a pomstychtivý a její dcera neměla jediný důvod tento hrůzný čin spáchat a naopak plánovala společnou budoucnost se synem. 

  Před soudem promluvili i bratr se sestrou obžalované, kteří svou obhajobu cílili na pošpinění sestřina expartnera. 

  Zatímco bratr připomněl, že když jejich rodina mlčela, Matěj Pudil se snažil celý případ medializovat, sestra obžalované obvinila otce malého Martina ze stalkingu jejich rodiny, kdy se podle jejích slov snažil od začátku Lenku P. kontaktovat, a dokonce se za ní měl pokusit po pádu ze čtvrtého patra dostat na ARO v převleku za záchranáře a údajně měl jejím jménem zakládat falešné profily na sociálních sítích.

  „Plánování Martínkovy vraždy a své sebevraždy nemohu pokládat za reálné. Vyhození dítěte z okna není jako vyhození knihy nebo květináče, na to je potřeba síla a psychický stav. Jsem přesvědčená o tom, že Lenka tento čin nespáchala,“ řekla v soudní síni sestra obžalované Lenky P.

  Podle rozhodnutí soudu to ale nemohl udělat nikdo jiný.

  „Řešíme násilnou trestnou činnost, vyhození nezletilého dítěte z okna. Důkazy, které byly shromážděné, vylučují jiný závěr, jak by se nezletilý dostal ven z okna, než že jej vyhodila obžalovaná. Nebyly zjištěny stopy zápasu, nebylo zjištěno, že by sama obžalovaná vyskočila z okna v obavě z někoho nebo byla vyhozena z okna. V tom pokoji nebyl nikdo jiný přítomný. Závěr soudu byl správný,“ dělil na závěr předseda senátu Jiří Lněnička, podle něhož je vztah obžalované a otce dítěte nepodstatný.

  Podle něj šlo mezi nimi došlo k běžné krizi, kterou prochází značná část mladé generace. Problém neviděl ani v medializaci případu, tvrdí, že veřejnost právo se dozvědět, co se stalo.

  Příbuzní a obhájci obžalované přesto soud přesvědčili k snížení trestu. „Máme za to, že trest sedmnáct a půl roku je nepřiměřeně přísný. Proto jsme volili trest blíže ke spodní hranici trestní sazby, která je patnáct let,“ řekl Lněnička, který snížil i odškodnění za nemajetkovou újmu.

  Otec dítěte má dostat od obžalované osm set tisíc korun a rodiče otce po čtyři sta tisících.

  Ve videu se můžete podívat na bezprostřední reakci otce dítěte Matěje Pudicha.

  Fotogalerie


  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:40 čtvrtek 3. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   46
  • Trapas
   42
  • Super
   34
  • Cože
   32
  • Sladký
   31
  • Haha
   27

  Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

  Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

  Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

  Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

  Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

  Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 7. května 2021, svátek má Stanislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz