Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Telegram není podstatný, toho novináře chápu. Odborník na násilí Josef Toman o zásahu policie

  Odborník na násilí a šikanu Josef Toman o chladnokrevné střelbě na fakultě. | foto: Instagram/ iDnes.cz

  Celým Českem otřásla informace o chladnokrevném masakru v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde se zbraní v ruce útočil 24letý David K., který zabil nejméně 14 lidí a další těžce poranil. Ještě předtím zabil svého otce v Hostouni. „Je to hrůza. Věnuji se šikaně a násilí přes 20 let, ale tohle mě opravdu hodně zasáhlo. Jsem opravdu hrozně naštvaný,“ svěřil se Expresu odborník Josef Toman, který například také objasnil, proč museli mít prchající studenti ruce nad hlavou a jak vnímá chování novináře Jiřího Formana.

  Ve čtvrtek odpoledne byla nahlášena střelba v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kam se přesunuly všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS). Předseda projektu „Men´s factor“ Josef Toman pro Expres popsal, jak policie postupuje při vyklízení budovy, v níž se nachází střelec.

  Když je v budově střelec, policie analyzuje situaci. Někdy si dopředu zjišťuje, jak vypadá prostor v té budově a kde jsou rozmístěné jednotlivé místnosti. Pak vstupuje do budovy podle toho, v jaké úrovni ten útočník jedná. Někdy to je tak, že se někde zabarikáduje a policie s ním jedná pomocí vyjednávačů. Pokud někde střílí po lidech, policie musí reagovat velice rychle, aby snížila dopady v podobě počtu obětí. V tomto případě se soustředí na eliminaci útočníka a až pak vstupuje do budovy záchranný systém jako jsou lékaři a policie,“ vysvětlil Toman, který také objasnil, proč studenti museli mít při vycházení budovy ruce nad hlavou a museli být zařazeni ve „vláčku“.

  „Je to z toho důvodu, že se počítá s tím, že i mezi těmi utíkajícími může být střelec nebo jeho komplic. Proto se s těmi lidmi zachází jako s podezřelými. Je to běžný taktický prvek, který se provádí všude na světě,“ objasnil s tím, že takhle nepříjemný zážitek může zanechat negativní emoce a psychické problémy i u těch jedinců, kteří celou tragédii sledují jen zpovzdálí.

  Všem, kterých se tato velmi tragická událost nějakým způsobem dotkla, doporučuje vyhledat odbornou pomoc. „Určitě bych doporučil komunikovat o tom se svými známými a případně vyhledat odbornou pomoc.. Pokud to člověka tíží, je důležité o tom mluvit a nenechat si to pro sebe,“ uvedl odborník na problematiku šikany, násilí a dopadů jeho páchání.

  Studenti vybíhají ze školy před střelcem

  Chování novináře Forman chápe

  Josef Toman také ocenil jednání novináře Jiřího Formana, který se chtěl dobrovolně stát živým terčem, aby ochránil další možné oběti střelce. „Myslím si, že to byla kombinace silných a negativních emocí nad tou událostí a vůči tomu střelci, který pozabíjí nevinné lidí. Dokážu to pochopit. Já jsem nad tím sám přemýšlel a od té doby, co jsem to zaznamenal, jsem strašně naštvaný,“ uvedl zcela otevřeně kondiční trenér a lektor sebeobrany.

  Na sociálních sítích v současné době koluje mnoho fotografií, videí, informací i dezinformací. Podle jeho slov je však těžké takovým věcem zabránit. „Kdyby v době 11. září byly sociální sítě jako dnes, okamžitě by se na nás valila spousta dezinformací a konspiračních teorií. Od začátku by se mělo informovat objektivně, pokud možno co nejpřesněji, ale s tím upozorněním, že vše je na začátku nějakého vyšetřování a dalších postupů. To bych pořád opakoval donekonečna, ale ten, kdo si v tom bude chtít hledat konspiraci, si to najde vždycky,“ uvedl Toman.

  Vražedná střelba v Praze

  Sledovat další díly na iDNES.tv

  Telegram není podstatný

  Na internetu se také šíří informace, že se na sociální síti Telegram dá najít profil útočníka s jeho jménem. Ten byl založený na začátku prosince a příspěvky jsou psané v azbuce. V nich autor nejprve píše, že profil bude jeho deník a že chce spáchat střelbu ve škole, možná i sebevraždu.

  O den později pak dotyčný v ruštině dodal, že jej inspirovala ruská školačka Alina Afanaskina, pachatelka masové střelby v ruské škole Brjansku, při níž 7. prosince zemřeli dva lidé a další byli zraněni. Podle něj ale nezabila dost lidí, což se on pokusí napravit.

  „Mě to v podstatě nezajímá, jestli něco vypouštěl dopředu. Může se jednat o fejkový profil, který akorát vzbuzuje nějaké vášně. Myslím si, že to není podstatné a že je dobré se zaměřit primárně na ten jeho čin. A jestli se tomu dalo přejít? Myslím si, že u aktivních střelců je to opravdu extrémně komplikovaná věc, obzvlášť, pokud nemají kriminální minulost nebo nejsou v hledáčku,“ míní Toman a dodal, že se do budoucna podobným událostem nedá zabránit.

  „Vždycky se najde nějaký šílenec se silnou patologií, který si vždy ten způsob najde. A pokud zrovna nebude mít zbraň, vezme například auto a vjede někam na náměstí,“ míní Toman, který nevidí řešení v tom, že se zakážou zbraně.

  „Samozřejmě ti politici budou tvrdit občanům, jak je chtějí ochránit, ale zrovna včera jsem přemýšlel nad tím, že kdyby měl někdo u sebe legálně drženou zbraň a byl schopný toho útočníka eliminovat, tak dnes budeme velebit zbraně,“ řekl Toman.

  Policie také pracuje s verzí, že střelec z univerzity minulý týden zabil otce a nemluvně v Klánovickém lese. Tuto možnost nevyloučil ani Toman, který uvedl, že takoví útočníci se nejprve ujistí, že jsou takového činu schopni. „Může to být i tento případ, že si vraždou náhodného člověka ověřil, že to dokáže. Pokud někdo zabije miminko, musí to být někdo se silnou patologickou poruchou,“ dodal na závěr Josef Toman.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 9:12 sobota 20. dubna 2024. Anketa je uzavřena.

  • Super
   23
  • Tvl
   11
  • Cože
   9
  • Trapas
   6
  • Haha
   5
  • Sladký
   5