Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Fotograf Stranka, který byl obviněn z kopírování konkurence: Je to snaha zničit mou práci!

  Fotograf Martin Stranka sbírá jedno ocenění za druhým. Nedávno s velkým úspěchem vystavoval v pražském Mánesu. Aktuálně čelí obvinění z plagiátorství. | foto: Facebook

  Fotograf Martin Stranka právě nyní neprožívá zrovna veselé období. Po jeho výstavě v Mánesu se na něj zaměřili lidé, kteří se v jeho práci orientují více než jen běžný návštěvník, jenž se přišel podívat na to, jak vypadá auto v záplavě květin, a přinesli důkazy o tom, že se měl dopustit plagiátorství.

  Před pár dny se sociálními sítěmi začalo šířit povědomí o českém fotografovi Martinu Strankovi, jenž měl v galerii Mánes velkou výstavu svých děl. Ta se stala předmětem kritiky lidí, kteří se blíže zajímají o jeho tvorbu.

  Uživatel Adam Bartas přinesl na Facebooku celkem obsáhlé tvrzení o tom, že fotograf Stranka, který má mít navíc přes devadesát ocenění, kopíroval konkurenci a přivlastňoval si její motivy.

  „V jeho případě jde kus po kusu o úplně surový plagiát zahraničních předloh, jež byly provokativní a novátorské někdy před patnácti lety,“ píše Adam Bartas, který poukázal na fakt, že Strankovy oceňované snímky nejsou originálem.

  „V žánru výstavních cyklů a prodejních tisků za dvě stě tisíc, kde je autorství, autenticita a konzistence jediným parametrem kvality, je tenhle až naivně doslovný plagiát, řekl bych paradoxně tou hlavní a jedinou skutečně uměleckou devízou Strankovy práce. Hrozné a bezútěšné mi ale přijde hlavně to, že už tu skutečně neexistuje žádné médium, publicistika nebo kritické autority, které by to jakkoliv reflektovaly nebo zanalyzovaly, napsaly recenzi, konfrontovaly autora,doplnil.

  Bartas dodal ke svému příspěvku srovnávací fotografie originálů a Strankovy tvorby.

  Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat, protože důkazy o inspiraci, která kopírovala původní díla, se začaly dotýkat i lidí, kteří do té doby Stranku chválili za jeho původní tvorbu. Jako například Tomáš Třeštík, jenž v reakci na Bartasovo svědectví napsal: „Jsem překvapený, jak pozdě se to začalo řešit, a jsem zaražený, že si toho nikdo kompetentní nevšiml dříve.“

  Martin Stranka

  Na tuto odpověď čeká povícero lidí, zejména se kladou dotazy do prázdna, kde byl a co dělal kurátor jeho výstavy v Mánesu.

  Martin Stranka si tři dny po obvinění dával dohromady velmi obsáhlé vyjádření.

  „Jsem zklamaný, jak se někteří pokouší zdiskreditovat smyšlenými názory bez kontextu mou patnáctiletou práci opírající se pouze o své domněnky, což v umění je samozřejmě možné a povolené. Očerňování a šikanu druhých jsem vždy bral jako malost, proto bych rád opět ukázal pravdu. Rád bych to uvedl na pravou míru a vše ve správném kontextu toho, co si mnozí nechtějí dohledat nebo jim uniká. To, co původně započalo jako debata o inspiraci v mé tvorbě, zvrhlo se na internetu do lží,“ píše Stranka.

  „Elementární problém nastává, když se někdo domnívá, že přináší pravdu, a přitom se jedná jen o mylný pohled na téma inspirace, nebo dokonce plagiátorství. (...) Žijeme v době, kdy v podstatě vše bylo vymyšleno a každý autor jakéhokoli díla vždy tvoří s více či méně silnou inspirací kolem sebe,“ pokračuje.

  Stranka dokonce obvinil autora kritiky Adama Bartase z toho, že „o tomto tématu informoval bulvární plátek, který o tom vydal článek, až takto hluboko jsme se dostali“.

  Martin Stranka tím myslí nás, redakci Expresu. Nikdo nás o jeho tvorbě neinformoval, máme sociální sítě jako všichni ostatní a jednoho dne se nám Bartasův mohutně sdílený příspěvek objevil na zdi, takhle jednoduché to je. Že jsme o tom napsali, je v pořádku, co naopak není v pořádku, je to, že o tom nikdo nepsal již dříve a musel si toho někdo všimnout až na Facebooku.

  „Přemýšlím i nad tím, kde se v Čechách bere ta snaha kopat do vlastních lidí, kteří se snaží dělat dobré jméno právě naší zemi v zahraničí. Přece jen těch pozitivních příběhů a komentářů mám od vás za patnáct let tisíce, to člověka nabíjí a posouvá dál. Ty nepřející začínají s úspěchem vylézat více a více, ale to je asi normální. Ještě to potrvá, než se tohoto častokrát silně zakořeněného rysu povahy zbavíme. (...) Jsem nucen na lživé dezinformace o mé osobě veřejně šířené nyní reagovat a věnovat tomu můj čas. V případě, že by měla tato snaha o poškození a diskreditace mé osoby a tvorby a s tím vzniklé komplikace nadále pokračovat, přenechám další kroky vůči konkrétním osobám již na právních zástupcích, se kterými je vzniklá situace od počátku konzultována. (Aktualizováno 4. prosince 2021: Aktuálně již řešíme s právníky trestní oznámení.),“ ukončuje Stranka své vyjádření, ve kterém obhajuje svou tvorbu. Na konci pak předkládá fotografie a díla, jež se silně inspirují originálem.

  „Širší reflexe téhle zajímavé kauzy publicistickým způsobem je podle mě skoro nemožná: Buď se jí brzy chopí někdo, kdo ještě předevčírem o Strankových poklescích vůbec nevěděl, a potvrdí tím hrbatou bídu české fotografické publicistiky, anebo někdo, kdo to celou dobu věděl a mlčel, a potvrdí tak totéž,“ reaguje na Strankovu obhajobu Adam Bartas, který veřejnost na jeho tvorbu upozornil, a má v tomhle pravdu.

  Je to téma, jež by se mělo ze sociálních sítí přesunout do odborné diskuze a kulturních rubrik. Ty by pak měly veřejnost vzdělat o tom, že to není jen hezký plakát v Mánesu, který si koupím do obýváku, protože jsem majitelem autosalonu a mám půl milionu korun v keši, ale že je za tím taky nějaká historie, již bychom měli znát. O tom nás mají poučit lidé, kteří se uměleckou fotografií a obecně moderním uměním zaobírají.

  A když s tím nezačínají kurátoři výstav, kteří to povolují jako mimořádný zážitek, kdo pak?

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:59 pondělí 4. dubna 2022. Anketa je uzavřena.

  • Super
   39
  • Trapas
   23
  • Haha
   14
  • Tvl
   10
  • Cože
   6
  • Sladký
   2

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

  Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

  Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

  Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz