Pátek 7. srpna 2020, svátek má Lada
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Situace v Turecku je mnohem horší, než se zdá, varuje Všelichová po návratu z vězení

  Turecko propustilo Čechy, které odsoudilo a věznilo za podporu terorismu. Do Prahy přiletěli v pátek v podvečer, dopravil je vojenský speciál. Markéta Všelichová plánuje své zážitky sepsat a při té příležitosti se omluvila všem, které dostala do problémů. Nezapomněla zmínit ani poměry v místních věznicích i boj za práva menšin. Vyspělý svět podle ní nad problémy Kurdů přivírá oči, což vnímá jako hodně velký problém.

  Podle Markéty Všelichové, která kvůli obvinění a odsouzení za terorismus, strávila bezmála čtyři roky ve vězení, mají tamní žaláře „výhodu“, že jsou v nich zavření převážně Kurdové. 

  „Být zavřený s Kurdy není pro zakladatele této stránky až zase takové neštěstí. Ale teď vážně. Že v Turecku to není s lidskými právy, svobodou, demokracií a právem nic moc, se tak nějak ví, nicméně co všechno je možné v zemi, která je členem NATO a usiluje o vstup do EU, si ani nedovedete představit. Situace je ještě mnohem horší, než je vidět zvenku,“ svěřila se na facebookové stránce Československo-kurdská solidarita, kterou po návratu do Česka založila.

  „Právo existuje jenom na papíře. Stát si může udělat s kýmkoliv naprosto, co chce. O všem budu nejen tady na stránce postupně informovat. Úplně na začátek chci ale ještě říct něco jiného,“ doplnila.

  „Strávila jsem v tureckém vězení bezmála čtyři roky a po tu dobu jsem se musela mockrát za náš vyspělý svobodný svět stydět. Když zatýkali další a další zvolené poslance a místní starosty, když jsme se slzami v očích sledovali humanitární tragédii v Afrínu a později opět za nečinného přihlížení světa opakování stejného scénáře v Sari Kani (Rás al-Ajn) a Tal Abjádu...,“ posteskla si Všelichová.

  „Na severu Sýrie, v Rojavě, se po začátku války v Sýrii spojili obyvatelé všech etnik a náboženství, aby společně čelili jak diktatuře, tak hrozbě ISIS. SDF, koalice Kurdů, Arabů a Asyřanů dokázala vyhrát jak nad Asadem, tak nad islamisty a v Rojavě vznikl politický útvar, který může být celému světu vzorem demokracie a mírového soužití různých etnik a náboženství,“ informovala.

  Obyvatelé Rojavy podle ní nebránili před islamisty jen své vlastní domovy. „Bránili nás všechny. Nebýt SDF, čelíme dnes ISIS my tady v Evropě. To, co jsme dopustili v Afrínu a později v takzvané bezpečnostní zóně, považuji za největší hanbu naší civilizace v posledních desetiletích,“ zhodnotila.

  Čtyři roky strávila ve vězení s lidmi, kteří byli podle jejího názoru mnohem odvážnější než Evropská unie, americký či ruský prezident. „Tihle lidé bránili humanitární hodnoty proti diktatuře, i když věděli, že mohou zaplatit svobodou nebo i životem. Bohužel, tito stateční lidé nemají moc a prostředky dění ve světě změnit. Ti, kteří moc běh věcí měnit mají, neriskují ani život, ani svobodu, přesto zůstávají nečinně přihlížet,“ míní Všelichová, kterou z Turecka do Česka v pátek odpoledne přivezl vládní speciál, podobně jako jejího přítele Miroslava Farkase.

  „V tomhle kontextu chci zároveň poděkovat všem, kteří po celou dobu tady na stránce pracovali a pracují. Ani nevíte, jak moc to znamená pro politické vězně v Turecku, případně jejich rodiny na okupovaných územích,“ doplnila bojovnice za práva Kurdů.

  „Jejich jedinou nadějí je, že svět nezůstane lhostejný. A my nezůstaneme. Boj pokračuje, vlastně nikdy neskončil a neskončí, dokud budou Kurdové a ostatní etnické či náboženské menšiny čelit bezpráví!“ dodala závěrem s tím, že bude i nadále bojovat za práva menšin.

  Fotogalerie

  Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

  Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

  Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

  Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

  Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

  Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 7. srpna 2020, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz