Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Hřib pod palbou kritiky: Další přechod na zasekané magistrále! I pěší doprava je doprava, hájí se

  Na magistrále u Hlavního nádraží vznikne přechod. Řidiči padají do mdlob, ale náměstě pro dopravu Zdeněk Hřib vzkazuje: Pěší doprava je také doprava! | foto: Profimedia, koláž Expresu

  Magistrála v dopravní špičce? Noční můra všech řidičů. Zejména v úseku kolem Hlavního nádraží až do semaforů u Václavského náměstí se tvoří dlouhé kolony, kde auta popojíždějí maximálně krokem. Jenže právě tam se vedení Prahy rozhodlo umístit přechod pro chodce, který má ulehčit cestu mezi Vrchlického sady a starou budovou „Hlaváku“. Projekt na Twitteru představil náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib a slízl za něj pořádnou dávku kritiky. Tu odráží tvrzením, že i pěší doprava je doprava a magistrála bez lidí je „bolavou jizvou města“.

  Zejména právě Piráti berou svůj cíl humanizovat magistrálu zatraceně vážně. A výše zmíněné pěší propojení jde ruku v ruce s chystanou velkolepou rekonstrukcí Hlavního nádraží, byť se formálně jedná o oddělené projekty.

  „K Fantově budově zavedeme přechod pro chodce! Jedná se o samostatný projekt humanizace magistrály, který byl jednohlasně schválen radou města už v květnu 2023. Z přechodu se ale v budoucnu může stát také důležitý dílek pro vznik nové pěší tepny přes nádraží a jeho okolí,“ napsal Hřib.

  Sdílel přitom videoprojekci, na níž je na magistrále vidět spousta stromečků a vesele si štrádujících lidí. Jenže to má háček. Právě v tomto místě se neustále tvoří dopravní kolony aut, která se chtějí dostat skrze město. I kvůli tomu, že stále není dokončen okruh.

  Právě na to začaly poukazovat desítky lidí v diskuzi pod náměstkovým příspěvkem. Někteří konstruktivněji, jiní Zdeňka Hřiba označují za blázna či „náměstka ku*vení dopravy“. Politik se ale hájí například tím, že přeci na některých úsecích magistrály už přechody jsou a že je vůči chodcům nefér, aby museli Hlavák podcházet podzemím.

  Pěší doprava je přece také doprava. Jde jen o to, že byla dlouho opomíjená. Zrovna k hlavnímu nádraží, které je přestupním uzlem pro spoustu dojíždějících studentů, zaměstnanců, ale i turistů, by ta pěší prostupnost měla být kvalitní.

  „Spodem se to projít dá, ale stejně tak jako v moderních západních městech si myslíme, že není fér hnát lidi za každou cenu do podzemí. Protože ulice patří také chodcům,“ napsal například.

  Na námitky, že je přeci náměstkem pro dopravu, a tak by se měl v první řadě snažit o to, jak zajistit plynulejší dopravu v Praze, třeba právě na magistrále, zase Hřib odpověděl, že ze své funkce má na starosti právě i chodce.

  „Pěší doprava je přece také doprava. Jde jen o to, že byla dlouho opomíjená. Zrovna k hlavnímu nádraží, které je přestupním uzlem pro spoustu dojíždějících studentů, zaměstnanců, ale i turistů, by ta pěší prostupnost měla být kvalitní,“ vzkázal pirát kritikům.

  V jiné části vlákna pak magistrálu označil za bolavou jizvu, kterou komunisté přeťali Prahu a je potřeba řešit její humanizaci.

  Hlavní nádraží je celkově velice žhavým pražským tématem. Obyvatele města zaskočil nový, poněkud megalomanský a nepochybně také zatraceně drahý projekt jeho rekonstrukce. Spoustě lidem připadá, že se nová obří konstrukce do Prahy nehodí a že působí tak trochu „blízkovýchodně“.

  Pravdou je, že projekt až nápadně připomíná konstrukci centrální mešity v anglickém Cambridge.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

  jít naiDNES.cz