Maďarsko odmítá pakt OSN o migraci a uprchlících: Orbán musel na kobereček

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán | foto: Profimedia.cz

Fakt, že Maďarsko odmítlo účast na jednání o globálním paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a o globálním paktu o uprchlících, s kterými přišlo OSN, namíchl představitele Evropského parlamentu. Premiér Viktor Orbán proto musel k europoslancům na „kobereček“.

Evropský parlament během návštěvy premiéra Viktora Orbána jasnou většinou přijal doporučení, aby Evropská komise zahájila v souvislosti s odmítnutím zmíněných dokumentů proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie. S pakty OSN, které shodily ze stolu také Spojené státy, nesouhlasí ani maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó. 

„Migrační procesy vidíme z jiného pohledu, a proto je vidíme jinak. Podle OSN je migrace nezastupitelným a dobrým procesem, který by měl být podpořen. Maďarsko to považuje za špatný proces, který přináší nebezpečí pro Evropu a Maďarsko,“ prohlásil.

„Absolutně nesouhlasíme s navrženým zavedením práva na překračování hranic a se zahrnutím migrace mezi základní lidská práva,“ konstatoval dále maďarský ministr, který je toho názoru, že něco takovému nelze suverénnímu státu diktovat.

„Podle postoje Maďarska je nepřijatelné nahrazovat obyvatelstvo jednotlivých zemí lidmi přicházejícími z jiných zemí nebo kontinentů. Globální solidarita by proto měla být zaměřena na to, jak zastavit migraci,“ míní Szijjártó, který tak hodil přes palubu vize šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, který vidí v migrační vlně z Afriky spásu a „živou vodu“ pro celou Evropu.

Návrhy obou smluv mají být na mezinárodním fóru veřejně projednány na 73. zasedání Valného shromáždění OSN. To se bude konat v New Yorku 25. září. Česko na jednání bude zastupovat ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je zároveň pověřený řízením Ministerstva zahraničních věcí. Ani v českých luzích a hájích ale OSN se svými migračními pakty neuspěje. 

„Vláda České republiky nemůže a nebude dávat žádný souhlas s nelegální migrací,“ uvedlo ve svém prohlášení Ministerstvo zahraničních věcí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:05 10. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  29
 • Tvl
  8
 • Haha
  6
 • Cože
  5
 • Trapas
  5
 • Sladký
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat