Jeskyně
Ať už vyrazíte do Moravského krasu, nebo třeba Koněpruských jeskyní, vězte, že odměnou vám bude blahodárný chládek a stabilní teplota na hony vzdálená venkovní výhni.
Už naši předkové věděli, že jeskyně jsou v tomto ohledu sázkou na jistotu. Teplota na takových místech se nemění, ať je vedro, nebo zima. Navíc se to dá spojit s příjemným výletem a objevováním českých luhů a hájů v době, kdy i na horách je vedro na padnutí.
Hory? Raději doly!
I při těch největších vedrech teplota v podzemí Hornického muzea Příbram nepřekročí deset stupňů. Zchladit se můžete na vodním patře, tzv. Wasserlaufu, které bylo součástí vodního systému březohorských dolů. Cestou uvidíte komory vodních kol, historické dobývky a rudní komíny, z nichž většina z nich vznikla v 16. až 19. století.
Podíváte se i k nárazišti prvního patra dolu Prokop, nejhlubší šachty březohorského revíru (1600 m). Příjemně vám bude i v podzemí dolu Drkolnov, kde se nachází velké vodní kolo o průměru 12,4 metru. Navíc se do dolu můžete svézt úpadnicí po padesátimetrové skluzavce.
Chodby a katakomby
Není to nic pro ty, kdo trpí klaustrofobií, jisté ochlazení a útěk před vedrem nabízejí i podzemní chodby a sklepení v historických centrech měst.
Komplex podzemních prostor a chodeb, někdy nesprávně označovaný jako katakomby, je součástí Husitského muzea, za kterým se můžete vypravit do Tábora. Hojně navštěvovaná památka vznikala od 15. století hloubením sklepů, nazývaných lochy, pod jednotlivými domy v historické části Tábora. Často byly vyhloubeny ve dvou až třech patrech a klesaly až 16 m pod dnešní úroveň terénu. Prohlídková trasa, doplněná o pět zastavení přibližujících využití lochů, má délku přibližně 500 metrů.
Podobnou úlevu od horka mohou nabídnout i nejrůznější pevnosti a bunkry.
Sklepy s příběhem
Sázkou na jistotu, která má navíc pro řadu horkem znavených poutníků i velmi vítanou tečku v podobě lahodného moku, jsou vinné sklepy.
Není ale radno zahánět žízeň jenom vínem, to byla naopak cesta do pekel, protože po návratu „na povrch“ by člověk dostal takovou „facku“, že by ho sklepní konzumace mohla poslat rychle k zemi.
Underground
Těm, jimž je zatěžko se kamkoliv přesouvat nebo jsou nuceni vedra absolvovat v Praze, nezbývá než dát jednu dobře míněnou radu. Po metropoli se pohybujte metrem. Ochladíte se v něm, i když nemáte nikam konkrétně namířeno. Zpravidla je v něm o 14 stupňů méně než na povrchu, což se počítá!
Zvláště když je venku na slunci čtyřicet a mnohem více. Pokud můžete, oželte cestu busem nebo tramvají, které – pokud nejsou klimatizované – se mění v papiňák.
Fotogalerie |