První detaily z korunovace krále Karla: Bude kratší, méně okázalá a levnější. A kdy?

21. září
Pohřeb královny Alžběty proběhl, rodina sice bude truchlit ještě týden, nastal ale čas začít pomalu hledět kupředu, na budoucnost monarchie. Jejím dalším velkým milníkem bude korunovace nového krále Karla III., na něhož v londýnském Toweru čekají korunovační klenoty poté, co byly během obřadu v kapli svatého Jiří sundány z rakve jeho maminky. A už se začíná pomaloučku rýsovat, jak by slavnostní akt měl zhruba vypadat.

Přípravy na korunovaci Karla III. nesou krycí název Golden Orb, tedy Zlaté jablko, a odstartovaly takřka okamžitě po velkolepém pohřbu královny Alžběty II.

Veřejnost se pravděpodobně ještě nějakou chvíli bližší informace nedozví, rozhodně ne v následujícím týdnu, který král po emočním tornádu posledních několika dní stráví na skotském Balmoralu, nicméně už teď začaly na povrch prosakovat první informace.

Například začíná pomalu, ale jistě krystalizovat období, kdy by měla korunovace proběhnout. Podle zdrojů z okolí královské rodiny to bude květen nebo červen, uvádí The Sun.

Dokonce aktuálně nejžhavějším konkrétním dnem je 2. červen. Nikoliv náhodou, právě v tento den byla roku 1953 ve Westminsterském opatství koruna nasazena na hlavu královny Alžběty II. Karel by tak mohl být korunován přesně sedmdesát let po mamince, ostatně je téměř jisté, že slavnostní obřad bude plný odkazů na její vládu.

„Na korunovaci se nijak nespěchá a je potřeba toho zařídit strašně moc. Bude to ale květen nebo červen, to je preferovaný čas, a přirozeně se zvažuje den výročí korunovace královny 2. června,“ míní jeden ze zdrojů z královské rodiny.

Její korunovace byla křest ohněm pro stanici BBC. Poprvé v historii televize se totiž vysílalo živě. Přenos trval tři hodiny a dodnes jej najdete rozdělený do několika částí na YouTube.

A ještě další věc se zdá být jasná. Korunovace bude podle všeho výrazně osekaná oproti té, kterou svět zažil před sedmdesáti lety. Král Karel ji chce skromnější, kratší, a tedy i levnější. Dlouho totiž proklamuje, že chce monarchii zeštíhlit, korunovace toho nejspíše bude odrazem.

„Král si je velice dobře vědom problémů, s nimiž Britové zápasí. Jeho přáním je, aby korunovační ceremonie zůstala věrná historickým tradicím, ale aby zároveň reprezentovala monarchii v moderním světě. Už dlouho je zastáncem efektivnější a zeštíhlené monarchie a projekt skromnější korunovace odpovídá jeho vizi,“ uvádí jiný zdroj listu Daily Mirror.

Králem se Karel III. stal automaticky ihned po smrti královny Alžběty II., oficiálně jím byl jmenován o dva dny později. Korunovace už je především symbolickým aktem, zato jde o velkou společenskou událost pro fanoušky královské rodiny z celého světa.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Komentáře