Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Čech s koronavirem promluvil: Mám rýmu, je mi fajn! Pak přišla otázka na pacienta v pokoji...

  V neděli odpoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) předstoupil před novináře a oznámil, že v České republice se nacházejí tři lidé, kteří jsou nakaženi koronavirem. Jeden z nich je třiačtyřicetiletý muž z Děčína, který vycestoval do Itálie s manželkou a čtyřmi dětmi. Teď je na pražské Bulovce a podle svých slov se cítí, jako by měl obyčejnou rýmu. Co dalšího prozradil?

  Muž s manželkou a dětmi pobýval na lyžařské dovolené v menším italském středisku Auronzo di Cadore v oblasti Benátsko.

  „Převezli mě z Ústí nad Labem do Prahy, jsem v karanténě, čeká se na další průběh mého zdravotního stavu,“ svěřil se v rozhovoru pro Českou televizi nakažený muž, který také vyvrátil fámy, že chodil nemocný do práce.

  „S nikým jsem do kontaktu nepřišel. Okamžitě jsem to začal řešit, hned ten den ráno. Teplota byla velmi nízká, ale z preventivního hlediska jsem to nahlásil hygienické stanici. Kontaktovali jsme nemocnici, ta odebrala vzorky, čekalo se do dnešního dne na výsledky,“ řekl pacient, jenž je v současné době na pražské Bulovce.

  Podle informací Expresu se nakažený muž jmenuje Petr T. a žije v Děčíně.

  Tento muž má být nakažen koronavirem a ležet na pražské Bulovce.

  Tento muž má být nakažen koronavirem a ležet na pražské Bulovce.

  Redaktorka České televize se nemocného muže poté zeptala, zdali je pravda, že v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem s ním sdílel pokoj jiný pacient, u něhož se koronavirus neprojevil a neměl žádné ochranné pomůcky.

  „Dovolte mi se k tomu prosím nevyjadřovat,“ sdělil jí jeden z prvních Čechů, u kterých byla potvrzena nákaza koronavirem.

  V severní Itálii byl se svou rodinou na horách. Když se vrátil do České republiky, necítil se dobře. Třiačtyřicetiletého muže ale vůbec nenapadlo, že by mohlo jít o něco jiného než o běžnou rýmu.

  „Přikládal jsem to únavě z cesty. Nedokážu si to vysvětlit, je to pro mne záhada. Vůbec jsem si to nepřipouštěl, představoval jsem si, že je to všechno jenom mediální humbuk a souhra okolností a náhod. Já sám se cítím úplně v pohodě, jako bych měl rýmu. Ani nemám kašel, ani nemám dušnost, jsem úplně bez teploty. Cítím se úplně v pohodě,“ popsal svůj stav Čech, jehož rodina je teď v čtrnáctidenní nařízené karanténě.

  Všichni nakažení jsou na Bulovce

  Kromě českého turisty, který s rodinou lyžoval v Itálii, jsou v současné době v České republice ještě minimálně dvě další osoby nakažené koronavirem. 

  Jednou je mladá studentka z USA, která byla v Česku na dovolené. Druhou muž narozený v roce 1952, jenž se zúčastnil konference na italské univerzitě ve městě Udine.

  Všichni tři nakažení jsou na pražské Bulovce a jejich stav by neměl být vážný.

  Epidemií koronaviru se po celém světě nakazilo přes 87 500 lidí a nemoc covid-19 si vyžádala téměř 3000 obětí.

  Nejezděte do Itálie

  Premiér Andrej Babiš (ANO) chce v pondělí na Bezpečnostní radě státu navrhnout zákaz letů z Milána a Benátek. Vyzval také hotely, ubytovny a provozovatele Airbnb, aby prověřovali, kdo u nich bydlí. Nakažená Američanka totiž využívala Airbnb. Podle Babiše je potřeba přejít i na systém domácích odběrů. Také si myslí, že by bylo dobré, aby se v pondělí ve školách učitelé zeptali, které z dětí bylo o prázdninách v Itálii. 

  Podle Vojtěcha platí, že pokud se člověk pohyboval v zasažených lokalitách, nemá chodit na veřejnost, má telefonicky kontaktovat lékaře nebo hygieniky a zkonzultovat s nimi svůj stav.

  Bezpečnostní rada státu by v pondělí měla projednat mimo jiné také pořádání masových akcí, mezi něž patří i nadcházející biatlonové závody v Novém Městě na Moravě. „Podle mých informací je tam asi 34 Italů. Pokud rada nerozhodne jinak, budeme od organizátorů chtít, aby přijali taková opatření, aby nedošlo k šíření nákazy,“ uvedl premiér.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz