Roušky jsou v Německu stále povinné například v obchodech nebo ve veřejné dopravě. Úřady zjistily, že i když Němci roušky používají, nenosí je v mnoha případech správně. Zakrývají si ústa, ale nos nechávají trčet ven, což význam bezpečnostních opatření výrazně snižuje.
Uvědomuje si to také dopravní podnik v hlavním městě, kde zahájil dopravce novou „osvětovou“ kampaň. Způsob, jak lidi naučit nosit roušky správně, je přitom hodně bizarní.
„Nedáváte nám na výběr,“ píše na sociálních sítích společnost BVG, která provozuje v Berlíně metro, tramvaje či autobusy.
„Protože existuje mnoho lidí, kteří si myslí, že mohou nosit roušku pod nosem, rozhodli jsme se k dalším krokům. BVG vyzývá všechny, aby přestali používat deodoranty. Opravdu pak budete chtít mít nos venku?“ ptá se společnost cestujících.
Že by se mohlo jednat o silný argument, potvrzuje web The Local, který připomněl, že především v letních měsících je lidský zápach v hromadné dopravě v Berlíně velký problém.
„Každý, kdo strávil v Berlíně nějaký čas, ví, jak to může ve vozech páchnout, zejména pak v létě, bez klimatizace a se spoustou lidí uvnitř. (...) Je tedy pravda, že pokud se k tomu přidá bojkot deodorantů, mohlo by to některé lidi povzbudit k tomu, aby si začali zakrývat také nos,“ píší v Německu.
Berlíňany k dodržování pravidel spojených s koronavirem „motivuje“ také mnohem tradičnější věc: pokuty.
Ke konci června rozhodli zákonodárci, že za porušení předpisů bude na občany čekat pokuta 50 eur. Pokud by někdo roušku odmítal nosit opakovaně, hrozila by mu pak sankce až 500 eur.
Dopravní podnik BVG je známý tím, že se nebojí používat v kampaních satiru. Loni požádali o udělení statusu světového dědictví UNESCO. Argumentovali tím, že jejich služby jsou tak zastaralé a nemoderní, že si společnost zaslouží být považována za historickou památku.
Fotogalerie |