Když se řekne mleté maso, většině lidí se vybaví sekaná, karbanátek, holandský řízek nebo plněné papriky. Což o to, jídla jsou to oblíbená, jen v očích některých strávníků trochu obyčejná a „ohraná“.
Z mletého masa se dá připravit celá řada jídel, kterými uspokojíte i ty nejvybíravější členy rodiny. A rozhodně nemusíte trávit půl dne sháněním potřebných surovin. Většinu z nich máte v lednici nebo ve spíži, pokud ne, seženete je v každém supermarketu, a to i teď, v době, kdy Českem obchází strach v podobě koronavirové nákazy.
Z jednoho pekáče
Ať už jde o řeckou (srbskou, bulharskou nebo makedonskou) musaku, nebo britský pastýřský koláč, budete potřebovat pekáč s vyšším okrajem nebo zapékací mísu a samozřejmě mleté maso.
Musaka sází na vrstvení směsi z masa, rajčat, cibule a česneku (soli, pepře a případně špetky skořice), dále bešamelu, brambor a grilovaného lilku nebo cukety. Receptů na tu „pravou“ musaku je celá řada, a tak záleží spíš na obsahu spíže a osobních preferencích. Příprava je sice trochu náročnější a zabere víc času, to ale v „časech korony“ není zas tak na škodu. Výsledek stojí za to!
Pastýřský koláč, který vznikl jako z nouze ctnost a způsob, jak upotřebit kousky masa, zeleniny a trochy brambor, má vrstvy v zásadě dvě. Základem je ragú z mletého masa, které přidáte k orestované cibulce a kořenové zelenině. Zahustí se trochou mouky a pak se přidá rajčatový protlak, bobkový list a vývar. Po třiceti minutách máte hotovo, stačí jen osolit a opepřit, případně doladit špetkou cukru.
Mezitím se uvaří brambory, z nichž se za účasti másla a mléka nebo smetany připraví hustší pyré. To lze dochutit nejen solí a pepřem, ale i muškátovým oříškem, přidat žloutek anebo sýr, ideální je čedar nebo blaťácké zlato.
Do pekáče se pak dá nejprve masová směs a na ni bramborová kaše. Povrch se může zvrásnit vidličkou a šup s tím do trouby vyhřáté na 200 stupňů na 20 až 30 minut, až povrch zezlátne.
Mleté maso si můžete užít i v méně pracných receptech. Stačí k němu přidat balkánský sýr nebo fetu, ajvar a oblíbené bylinky jako třeba tymián, rozmarýn nebo saturejku, jedno vejce a vytvořit kuličky, které upečete v troubě. Ideálním společníkem je rajčatová omáčka.
Pokud připravujete sekanou, můžete část strouhanky nahradit vychladlou směsí kořenové zeleniny orestované s cibulí, dochucené dijonskou hořčicí. Tou pak můžete šišku sekané také potřít předtím, než ji dáte do trouby.
Do sekané můžete přidat i olivy, sušená rajčata a citronovou kůru. Experimentovat můžete i s kořením. S mletým masem, ať už ve tvaru šišky, nebo kuliček, náramně ladí kajenský pepř a nové koření. V takovém případě nezapomeňte na dip ze zakysané smetany a kopru.
Boloňské ragú i chilli con carne
Kdo neholduje paprikám, může ochucené mleté maso (případně i s rýží) zapékat v „nádobě“ z cukety, lilku nebo třeba dýně a má rovnou i přílohu.
Skvělými jídly, která se jeden den chutnají a druhý den se mohou zamrazit, jsou chilli con carne a boloňské ragú. První jmenované uspokojí hlavně milovníky pikantních pokrmů, to druhé zase dětské strávníky. Tajemstvím úspěchu je dlouhé vaření. Ideální je proto litinový hrnec, který dobře drží teplo a v němž se směs masa a rajčat vaří rovnoměrně.
Tato jídla nejsou pro ty, kdo chtějí mít za 20 minut hotovo. Na plotně stráví zhruba tři hodiny, kdy je dobré je po očku hlídat a občas promíchat. Na druhou stranu výsledný efekt stojí za to. Zvláště když do boloňského ragú v tu pravou chvíli přidáte mléko (k masu, které ztratí červenou barvu poté, co jej pár minut restujete) a do chilli con carne pár kostiček kvalitní hořké čokolády (v tomto případě až ke konci vaření).
Boloňské ragú se všude na světě podává s parmazánem a špagetami, ty by si ale Italové nikdy nedali. Zvolili by tagliatelle, lasagne nebo polentu. Když vám ragú zbude, můžete jím naplnit toasty a s trochou sýra zapéct.
Fotogalerie |