jít naiDNES.cz

Koloběžky, které v Praze nadělaly paseku: Stojí za nimi parta vysmátých Asiatů!

Za společností Lime stojí trojice sympatických Asiatů. Reklamu jim dělají i celebrity! | foto: Profimedia.cz

Koloběžky Lime v Praze čelí čím dál větší kritice. Stěžuje si na ně už i městská policie, která musí řešit čím dál více přestupků spojených s nebezpečnou jízdou po chodnících. Ačkoliv to někomu může přijít jako banální problém, třeba ve Francii za něj už pět lidí zaplatilo životem! Kdo vlastně za problematickým byznysem stojí?

Na první pohled působí koloběžky Lime jako sympatická forma sdílené dopravy. Ve skutečnosti však v ulicích Prahy nadělaly poměrně značnou paseku.

Jejich uživatelé je totiž často odkládají tam, kde se jim zlíbí, třeba uprostřed chodníků či opřené o vchodové dveře. Nejvíce pak vadí také nebezpečná jízda po chodnících, která ohrožuje chodce. Po pražském magistrátu, který společnost Lime už kvůli vzniklým problémům důrazně varoval, se teď ozvala i městská policie.

„Pražská městská policie před spuštěním projektu s koloběžkami upozorňovala na většinu problémů, které nyní po realizaci nastaly. Doporučení vzešlá jak z praxe strážníků, tak ze zahraničí, však bohužel nebyla kompetentními osobami vzata v potaz. Jedná se především o problémy s odkládáním koloběžek tak, aby nebyly překážkou pro ostatní účastníky veřejného prostoru, stejně jako ohrožování chodců nebezpečnou jízdou,“ vzkázala policie v příspěvku, kde zákazníky společnosti Lime upozorňuje na to, že pro koloběžky platí stejná pravidla jako pro jízdní kola. Za jízdu po chodníku hrozí až dvoutisícová pokuta.

Na první pohled může jít o banální problém, nahlédněme však do zahraničí. Třeba ve Francii zelené koloběžky způsobily takový povyk, že kvůli nim vláda musela dokonce upravit právní systém sdílené dopravy. 

Není se čemu divit, od roku 2017 tam následkem nebezpečné jízdy po chodníku došlo k 286 zraněním a především i k pěti smrtelným nehodám.

Sympaťáci ze San Franciska

Kdo vlastně za podivným byznysem, který v Praze páchá víc škody než užitku a za hranicemi už má na svědomí i lidské životy, stojí?

Kdekdo by možná čekal, že půjde o pochybnou firmu s těžko dohledatelným managementem, jako tomu při podobném typu podnikání často bývá. Opak je ale pravdou.

Zakladatelé společnosti Lime jsou na první pohled sympaťáci!

Zakladatelé společnosti Lime jsou na první pohled sympaťáci!

Společnost Lime je gigantická firma ze San Franciska. Zatímco po Evropě se rozmáhá pozvolným tempem, ve Spojených státech expandovala už do desítek měst. 

Na webových stránkách je k dispozici celý tým šéfů a na první pohled jde o pořádné sympaťáky. Trojicí spoluzakladatelů jsou vysmátí chlapíci asijského původu.

Společnost Lime nepodniká jen s elektrickými koloběžkami, ale také s elektrickými či obyčejnými jízdními koly. Zatímco minimálně v Česku se s marketingem příliš nenamáhala, ve Spojených státech jí několikrát dělaly reklamu i filmové hvězdy, třeba Jesse Metcalfe nebo Carla Howe.

Jesse Metcalfe se prohání na koloběžce Lime po chodníku. V Česku by mu za to...

Jesse Metcalfe se prohání na koloběžce Lime po chodníku. V Česku by mu za to hrozila pokuta dva tisíce korun!

Image svěží a mladé firmy si ovšem do Evropy společnost Lime nepřinesla. Naopak, některá města musí překopávat dopravní předpisy a jejich obyvatelé si stěžují na všude se povalující zelené koloběžky. Dokážou to sympaťáci ze San Franciska napravit? 

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:37 23. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  17
 • Super
  16
 • Trapas
  15
 • Haha
  13
 • Cože
  12
 • Sladký
  12
Komentáře