jít naiDNES.cz

Kalousek a jeho TOPka jdou z kopce, Okamura má před volbami navrch

Ač si to nechce připustit, Miroslav Kalousek přivedl kdysi nejsilnější pravicovou stranu TOP 09 na samou hranici volitelnosti. Nejlepší by pro něj bylo uznat chybu a vyklidit pozice. Pro Topku je to možná jediná šance. | foto: iDNES.cz

Celkem překvapivý obrázek ukazuje průzkum volebních preferencí společnosti SANEP. Podle zveřejněných čísel totiž populistické hnutí SPD Tomia Okamury boduje mnohem více, než se čekalo.

Do Sněmovny by se podle výsledku průzkumu dostalo sedm politických stran. Suverénním vítězem by se stalo ANO s 28,9 % hlasů. Druhou nejsilnější parlamentní stranou by pak byla ČSSD s poměrně vysokou ztrátou na vítěze, když by sociálním demokratům vyjádřilo podporu 17,1 % voličů.

Popularita třetí KSČM s blížícími se volbami stoupá a stranu by volilo 12,2 5. To je stále jen zbožné přání pro ODS, která by se do Parlamentu dostala s bramborovou medailí a ziskem 9,7 %. Další tři pozice jsou ovšem poněkud překvapující a může za to raketový nástup SPD.

Strana vedená Tomiem Okamurou by totiž získala 6,8 %, čímž by strčila do kapsy nejen Lidovce, ale také TOP 09. Zatímco Bělobrádkova KDU-ČSL je na tom obdobně jako Okamurovci a s mírnou ztrátou by získala 6,7 %, s Topkou to jde z kopce.

Strana pod taktovkou Miroslava Kalouska ztrácí voličskou základnu děsivým tempem a průzkum jí dává šanci uspět s 5,4 %. To je ale pro politického matadora velmi nepříjemnou předzvěstí možného politického důchodu. Pokles TOP 09 pod pětiprocentní hranici je reálnou hrozbou, do voleb se ještě situace může zhoršit.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:49 7. července 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  47
 • Trapas
  13
 • Haha
  12
 • Cože
  10
 • Tvl
  9
 • Sladký
  8
Komentáře

Mohlo by vás zajímat