Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Kubera a jeho milovaná manželka: Brali se mezi tanky, předloni se vzali podruhé

  Jaroslav Kubera (†72) s manželkou Věrou oslavil zlatou svatbu. | foto: Archiv

  Předseda Senátu Jaroslav Kubera (†72) proslul ostrovtipem, selským rozumem a vášní pro cigarety. Bývalý teplický primátor nade vše miloval hlavně svoji rodinu a hlavně manželku Věru. Tu si, jak s oblibou říkal, bral mezi tanky. Stalo se tak 13. září 1968. Půlstoletí poté si nerozlučný pár veselku zopakoval.

  „Je to jednoduché. Býval jsem v mládí velký čtenář. Četl jsem všechno, co mělo písmena. Dočetl jsem se, že nejlepší je podívat se na maminku své budoucí ženy. To jsem udělal a ukázalo se, že kniha nelhala,“ uvedl v jednom z rozhovorů Jaroslav Kubera. V tu chvíli měl zkusit vysvětlit, v čem tkví tajemství úspěchu šťastného manželství, které vydrželo více než padesát let. 

  „Slovo tchyně u nás nikdy nepadlo. Byla pro nás vždycky mamka a s jejím odchodem jsme se dodnes nesmířili. Moje žena převzala její roli, a když mi překazila prezidentskou kandidaturu, měla pravdu jako vždycky,“ poznamenal dlouholetý a velmi oblíbený primátor Teplic.

  V rozhovoru pro Týden se svěřil, že mu manželka rozmluvila kandidaturu na prezidenta.

  „Manželka viděla v televizi pořad, kde se představovaly manželky kandidátů, a prohlásila, že by to nedala a ať zapomenu. Bylo to rozumné. Jsme spolu padesát let a kvůli Hradu si to nezkazím,“ nechal se slyšet s tím, že má doma zázrak, který by za žádnou jinou nevyměnil.

  „Je boží, ještě mě na krásné ženy upozorňuje. Testuji české ženy a dívky a musím s potěšením konstatovat, že jsou netknuty hnutím Me Too. Drží, mají to rády. Vždycky začnu tím, že je jemně pohladím, a zeptám se, jestli náhodou nejsou jako ty blbé Američanky. A nejsou!“ pochvaloval si Kubera s tím, že klidně „zharaší“ i Alenu Gajdůškovou či komunistku Kateřinu Konečnou.

  Společných padesát let oslavili předloni, když do toho znovu „praštili“. S manželkou Věrou 15. září 2018 slavnostně obnovili svůj slib. Polibku i výměně nových prstýnků přihlížely dospělé dcery i milovaná vnoučata.

  „Jsme stará škola, proto jsme spolu vydrželi,“ svěřila po obřadu Blesku paní Věra, zatímco si její choť, vášnivý kuřák, odskočil na cigaretu.

  Politik se ženil 13. září v roce 1968, krátce po začátku okupace Československa. Cestou na svatbu se tak svatebčané doslova proplétali mezi sovětskými vojáky a tanky.

  „Projížděli jsme městem na tehdejší národní výbor v doprovodu transportérů s bílou čárou. Jeli jsme v černém mercedesu, což je iritovalo. Nebylo to úplně příjemné,“ zavzpomínal Kubera s tím, že od svatebčanů dostali hned několik humorných protiokupačních básniček.

  Poznali se už v dětství, ona chodila do první a on do druhé třídy. „Rodiče spolu kamarádili, takže jsme spolu vyrůstali a potom to vyplynulo do manželství,“ zavzpomínala Věra  Kuberová. Manžel ji prý občas vytáčel a často nebyl doma, větší krizi ale nikdy neměli. „Já se nerada hádám a spíše mlčím. Ale na rozvod to nikdy nebylo,“ prozradila.

  „Rozmíšky občas byly, ale my jsme takoví vtipálkové. Uvařím jí třeba vajíčko natvrdo, dám jí ho mezi ty normální a ona se diví. Ona mi zas místo tenisových raket sbalí nějaké noviny a myslí si, že nebudu hrát,“ popisoval Kubera, který byl rád, že manželství ustálo i jeho více než čtvrt století trvající politickou kariéru.

  Fotogalerie

  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz