Komentář: Soukup rozehrál partii o Hrad, má šanci vystřídat Zemana?

Jaromír Soukup „hodně bude někde“. | foto: TV Barrandov

Pecka? Ano, ale určitě ne žádné velké překvapení. Podnikatel, moderátor a ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup zakládá podle svého prohlášení nové politické hnutí List, přičemž jeho hlavním programovým mottem má být chránit a prosazovat české národní zájmy. Soukupovo rozhodnutí dále rozehrává karty o to, kdo se stane budoucím českým prezidentem. Soukup si přitom v posledních letech budoval image, která mu může pomoci uspět v politické soutěži, zároveň se o něm spekuluje jako o jednom z možných kandidátů budoucí prezidentské volby. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, o tom, kdo nahradí za čtyři roky Miloše Zemana na Pražském hradě, se začíná rozhodovat již nyní.

Mediální obratnost a schopnost vyvolat emoce dnes patří k základním stavebním kamenům politického úspěchu. Jaromír Soukup (49) si zároveň uvědomuje, že je k tomu ještě třeba jedno podstatné: známost značky. Proto si Soukup prostřednictvím vlastní televize buduje aureolu, která má šanci přetavit se v politickou podporu.

Soukupova výhoda spočívá v tom, že je schopen sehrát roli lidového baviče a recesisty, ale stejně tak i obratného diskutéra, který umí svoje hosty pořádně přitlačit ke zdi. Tohle část veřejnosti a zejména politiků pořádně štve, ale Soukupovi přihrává body.

Jeho diskuzí se průběžně účastní zástupci téměř všech partají a hnutí, snad jen s výjimkou několika politických dinosaurů, kteří dávají najevo, že jsou víc než ostatní a do Soukupových „žvaníren pro plebs“ přece nepolezou. Zároveň se kontroverzní moderátor veze na vlně boje proti cenzuře, nejrůznějším šmejdům, politické korektnosti, programové vyčpělosti tradičních stran a kritiky nejrůznějších nových „-ismů“.

Oproti původním spekulacím Soukup nevyhlásil záměr kandidovat v nadcházejících evropských volbách, z pohledu budoucích ambicí se jedná o poměrně důležitý tah. Z Bruselu nebo Štrasburku by se v českých poměrech Soukupovi případná prezidentská kampaň dělala těžko.

Na exponenty z europoslaneckých lavic pohlíží značná část voličů s despektem, a pokud se někdo rozhodl „uklidit“ do evropských struktur, nemá v domácí politice poté už příliš šancí. V Evropském parlamentu by Soukup u valné části veřejnosti zkrátka ztratil punc lidovosti a podpory pro případnou cestu na Hrad.

Svým rozhodnutím Jaromír Soukup dále pootevřel dveře budoucí prezidentské volby a naznačil svým podporovatelům i konkurentům, že je s ním potřeba počítat.

Exprezident Václav Klaus má jako politická legenda dost času do opětovného boje vstoupit dle vývoje událostí, Pavel Fischer a Václav Klaus mladší si svůj obraz, který jim u veřejnosti může pomoci, systematicky budují.

Další viditelné osobnosti ale prozatím chybí.

Logicky se tak nabízí úvaha o dalších aspiracích právě samotného Soukupa.

Kontroverzní moderátor má pro budoucí prezidentský úspěch předpoklady: mediální zázemí, finance i schopnost realizovat viditelnou a přímočarou kampaň. Soukupovo rozhodnutí je tak nutno vnímat především prismatem budoucí volby hlavy státu. O nové hnutí List totiž ve výsledku až tolik nejde, daleko zajímavější pohled směřuje na Pražský hrad.

A právě budoucí prezidentská volba je klíčem, jak smysl Soukupova kroku číst.

Jeho rozhodnutí mu přímo otevírá cestu k možnému vystřídání Miloše Zemana. Šance, že otázky okolo budoucí volby prezidenta budou pořádně výživné a přinesou další překvapení, je po Soukupově „životním rozhodnutí“ zase o něco vyšší.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:51 16. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  78
 • Trapas
  69
 • Haha
  21
 • Tvl
  15
 • Sladký
  10
 • Cože
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat