jít naiDNES.cz

Při pádu mostu v Janově zahynulo 43 lidí: Necelý rok poté začali stavět nový!

V italském Janově začala stavba nového mostu, deset měsíců poté, co se tu zřítil ten původní a zahynuly desítky lidí. | foto: Profimedia.cz

Uplynulo deset měsíců od tragédie v italském Janově, kde se zřítil Morandiho most a usmrtil víc než čtyři desítky lidí, další, včetně jednoho Čecha, byli zraněni. Necelý rok poté se začal stavět most nový. V úterý 25. června odstartovaly betonářské práce na základech prvního nového pilíře.

Zatímco dosud se v Janově pouze odstraňovala konstrukce starého mostu, v úterý odstartovaly stavební práce na prvním pilíři nového mostu. „Betonový odlitek je symbolickým prvním krokem,“ řekl médiím guvernér Giovanni Toti. 

Ministr dopravy Danilo Toninelli na slavnostní akci stiskl tlačítko, které dalo zelenou lití betonu pro základ prvního pilíře. Most by měl být hotový na jaře roku 2020. Italské úřady sice tvrdily, že stavbu stihnou už letos, tento termín se však nakonec ukázal jako příliš optimistický.

Nový most pro Janov navrhl slavný architekt Renzo Piano, který to udělal pro své rodné město zadarmo. Stavba probíhá paralelně s demolicí starého Morandiho mostu. V pátek budou odstřeleny dva zbývající pilíře.

Symbolem těch, kteří jako zázrakem vyvázli životem, je i řidič známý pod iniciálami F. L. Zabrzdil jen kousek před obrovskou propastí, která se před ním znenadání otevřela. „Viděl jsem, jak se přede mnou najednou začala propadat silnice spolu se všemi auty, která na ní stála,“ popsal řidič kamionu řetězce supermarketů Basko.

„Sedmatřicetiletý řidič kamionu je ženatý a má děti. Vracel se z předávky zboží v Rivieře di Ponente do Janova, když se mu doslova pod koly zhroutila silnice. Je v naprostém šoku,“ řekl médiím generální ředitel firmy Basko Giovanni D’Alessandro.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat