jít naiDNES.cz

Pirát Michálek mě napadl, říká aktivista. Válení na zemi jsem simuloval, hájí se poslanec

Bývalý člen Pirátů Karel Světnička tvrdí, že byl na 10. narozeninách napaden Jakubem Michálkem. Ten tvrdí, že se celá věc seběhla jinak a (ne)zvaného hosta nechali vyvést policií. | foto: Koláž Expres.cz

Mělo to být radostné a pohodové odpoledne, kdy členové Pirátů a jejich příznivci společně oslaví 10. výročí strany. Párty se však zvrtla trochu jiným směrem poté, co akci navštívil Karel Světnička. Ten si natruc současnému vedení založil Moravskou a Slezskou pirátskou stranu, a tak není divu, že tu nebyl zrovna vítán. Mezi ním a místopředsedou Pirátů Jakubem Michálkem dokonce došlo k potyčce, kterou řešila přivolaná policejní hlídka.

„V neděli 12. května se pokusil neoprávněně vniknout na narozeninovou oslavu Pirátů bývalý člen Karel Světnička. Protože neodešel na pokyn organizátorů ani po patnácti minutách, kdy se snažil dostat dovnitř, byl vyveden námi přivolanou hlídkou,“ napsal Expresu poslanec a místopředseda strany Jakub Michálek.

Světnička si celý svůj pokus o návštěvu včetně svého pádu, z něhož obvinil Piráty, natáčel na mobil. „Na Piráty neustále podává nějaké stížnosti a založil si vlastní stranu. Z akce odešel tělesně zdráv, o jeho duševním stavu se vyjadřovat nebudu,“ vysvětlil Michálek.

Světnička do redakce Expresu zaslal fotografie, na nichž se Michálek válí po zemi na nepříliš reprezentativním místě a nezasvěcený člověk by si mohl myslet, že na oslavě dost přebral. Však také předseda MSP poslal i snímek, na němž poslanec drží půllitr s pivem.

„Jím zaslaná fotografie zachycuje, jak předvádím kolegům jeho simulovaný pád, a mohu vás ujistit, že jsem byl zcela střízlivý, jak by vám dosvědčili policisté, co přijeli na místo,“ odpověděl nám Michálek, který tvrdí, že za celou věcí stojí zoufalá snaha o zviditelnění se před volbami.

„Pan Světnička byl vyveden policií a dál už jsme s ním nekomunikovali,“ dodal poslanec s tím, že když dotyčný bude stranu dál poškozovat, podniknou právní kroky.

Předseda moravskoslezských pirátů a jeho doprovod svorně tvrdí, že se to celé seběhlo jinak a on je v tom nevinně, že ten, kdo se choval nepřístojně, byl naopak Michálek. Upozornil na to, že akce Pirátů byla veřejná a prý dostal osobní pozvánku. Do redakce následně poslal zvací pozvánku, kterou rozesílala strana.

„Pan Michálek nám bránil ve vstupu, přestože to byla veřejná akce a byli jsme pozváni,“ řekl nám Michal Drabík z Plzně, který Světničku doprovázel. „Nejprve proběhla slovní výměna názorů, pak Michálek prudce strčil do Světničky. Ten se skácel k zemi, protože je invalidní,“ pokračoval v líčení celého incidentu. 

Světnička chtěl prý poté volat policii, když vtom se objevila hlídka. „Pan Michálek nás předběhl a oháněl se poslaneckým průkazem. Nechali nás vyvést,“ potvrdil poslancova slova Drabík.

Vyjádřil se i k tomu, kterak měl Michálek ležet na zemi. „Michálek si demonstrativně lehl na zem a křičel, že ho napadl Světnička. Bylo to trapné divadlo,“ řekl Světničkův doprovod o závěru potyčky.

Světnička si stojí za svým tvrzením a chystá se na policii. Prý utrpěl při potyčce zranění a má doklad od lékaře. 

Pirátská strana si nad odpadlíkem „myje ruce“.

„Při snaze získat nominaci na senátní kandidátku za Piráty v Moravskoslezském kraji však obdržel nula hlasů z dvaceti. I tento zcela jasný neúspěch patrně vedl k jeho údajné aktivitě či spíše manipulativní snaze o založení jakési moravské odnože pirátské strany,“ uvedla před časem mluvčí České pirátské strany Karolína Sadílková. 

„Byla to uzavřená akce pro příznivce Pirátů. Pan Světnička byl registrovaný příznivec, ale vyhodili jsme ho před několika měsíci kvůli poškozování strany. Simulovaným pádem i křivým svědectvím potvrdil, že neměl na akci co dělat,“ uzavřel celou věc rázně Michálek.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:12 čtvrtek 12. září 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  117
 • Haha
  42
 • Sladký
  25
 • Super
  23
 • Tvl
  21
 • Cože
  18
Komentáře

Mohlo by vás zajímat