Islamisté ztratili důležitou pevnost, město Ramádí. Je to začátek konce IS?

Islamistům se v květnu podařilo dobýt Ramádí ležící 110 kilometrů západně od Bagdádu. Pár stovek džihádistů tehdy bez problémů obsadilo město a zabralo vládní budovu, kde vyvěsili svou černou vlajku. Stalo se to krátce poté, co irácký premiér nařídil svým vojákům, aby se nevzdávali a ti přesto z města uprchli. Pro Islámský stát to bylo velké vítězství, pro iráckou vládu mezinárodní ostuda. Po šesti měsících přišel čas odplaty.

Irácká vláda dnes světu oznámila, že po šesti měsících dobyla zpět své město Ramádí, které tak potupně ztratila.

Nebylo to však snadné vítězství.

Irák nasadil do boje o důležitý strategický cíl přes 10 tisíc svých vojáků, kteří svedli šestidenní bitvu přibližně se čtyřmi stovkami džihádistů. Islamisté se v poslední fázi bitvy zabarikádovali ve vládní čtvrti a civilisty brali jako lidské štíty. Když jim bylo jasné, že vládní budovy neubrání a snažili se z místa uprchnout.

Palba konečně utichla dnes v osm ráno a mluvčí irácké armády oznámil, že město Ramádí bylo s podporou amerických leteckých úderů zcela osvobozeno od ozbrojenců z hnutí Islámský stát. Většina radikálů byla zabita nebo se rozutekla.

Nad vládními budovami v centru města zavlála irácká vlajka. Vojáci nadšeně oslavovali v ulicích a irácká vláda mluví o „velkém vítězství“.

„V neděli jsme bojovali s ozbrojenci o čtvrť Hauz. Džihádisté se pokusili náš postup zastavit, ze vzduchu je ale ostřelovalo koaliční i irácké letectvo a ze země naše dělostřelectvo,“ uvedl mluvčí iráckých protiteroristických sil Sabáh Nu ́mán.

„Je dobré, že k pádu města přispěla americká armáda. Konečně. Nyní ještě tak přerušit ropo a penězo toky. Pak teprve přijde na pořad dne konec banditského státu a krutovlády tzv. chalifátu,“ okomentoval vítězství v Ramádí plukovník ve výslužbě Pavel Skácel.

Ramádí byla místem nejtvrdších bojů, nyní ale vojáci postupují pomalu a speciální týmy mají za úkol vyčistit celé město od bomb, kterých může být v ulicích a budovách nastraženo několik tisíc. Podle jednoho z vojenských velitelů bylo jen na silnicích u vládního komplexu a v přilehlých budovách umístěno přes 300 výbušných nástrah.

Armáda se snažila dobýt Ramádí již několik týdnů. Minulou středu vojenské velení oznámilo, že dobytí města je otázkou několika dní. Zisk Ramádí je označováno za předpoklad úspěšného boje a brána do severoiráckého Mosulu, který je strategickou pevností Islámského státu.

Pád Mosulu pak bude znamenat definitivní porážku ISIS v Iráku a nucený ústup do Sýrie, do jejich poslední významné bašty - do města Rakky.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:42 úterý 26. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 22
  • 9
  • 7
  • 6
  • 5
  • 5