Za poslední dva měsíce provedl Islámský stát celou řadu rozsáhlých a dobře koordinovaných útoků v Sýrii a Iráku. V oblasti panuje strach z toho, že rok po rozpadu území, které se mělo stát chalífátem, znovu ISIS ovládne nová území.
Podle odborníků jsou útoky jen předzvěstí něčeho většího, co teprve přijde během léta.
Útoky v obou zmíněných zemích sice nikdy neskončily, ale současný stav je mnohem vážnější. „Kromě útoků máme zprávy, že jejich skupinky jsou teď mnohem více vidět ve vesnicích a předměstích napříč Irákem a Sýrií,“ říká reportér britského deníku The Guardian.
Útoky jsou vedeny s velkou přesností, to naznačuje, že mají teroristé přístup k informacím o pohybu vojsk, na něž se zaměřují. Vojenští experti to považují za neklamné znamení toho, že vojenské skupinky Islámského státu opět zakořenily a mají vše připraveno pro zahájení útoků.
Islámský stát už většina západních mocností odepsala s tím, že skupina nebyla schopna pomstít smrt svého vůdce abú Bakra Bagdádího. Svět tak obrátil svůj zrak jinam, což dalo teroristům možnost opět se postavit na nohy.
Spojené státy mají plno vlastních problémů, jako je rekordní nezaměstnanost, rasové nepokoje a nejvyšší počet mrtvých v rámci epidemie nemoci covid-19. Donald Trump tak nařídil stáhnout jednotky ze Sýrie. Turecko pak pokračovalo svou invazí na sever země.
„Brzy budeme opět v situaci, kdy bude velmi složité je oslabit bez toho, aby se do vojenských operací výrazněji nezapojily také západní jednotky. Obnovení taktických operací by mohlo pomoci zahnat je a umenšit jejich vliv,“ pokračuje v rozboru Hassan Hassan píšící pro The Guardian.
Situace ve světě se dramaticky změnila od chvíle, kdy byl Islámský stát poprvé poražen. Koronavirus zdecimoval ekonomiky většiny států. Zároveň si sílící demonstrace a násilnosti hnutí Black Lives Matter získaly většinu mediální pozornosti.
Debaty ohledně boje se světovým terorismem vystřídaly úvahy o genderové rovnosti a cenzuře sociálních sítí. Energie se věnuje vysvětlování historických kontextů z naší minulosti, kdy se poškozují například sochy Winstona Churchilla.
Není divu, že si Islámský stát mne ruce, že dostal opět šanci, a postupně si připravuje půdu pro svůj návrat.
Fotogalerie |