Kdyby udeřil v Česku, srovná ho se zemí! Ničivý hurikán Florence je u pobřeží

Hurikán Florence je obrovský. Kdyby se přehnal přes Česko, celé ho zpustoší. | foto: Profimedia.cz

Na východní pobřeží USA v následujících hodinách udeří hurikán Florence. Rozhodně to ale nebude obyčejný hurikán. Evakuováno kvůli němu bylo už zhruba milion a tři čtvrtě obyvatel a renomovaná společnost odhadla, že napáchá škody za neuvěřitelných 3,7 bilionu korun. Jak ukázal český hydrometeorologický ústav, oko hurikánu je mnohem větší než celá Česká republika!

Kdyby udeřil v Česku, pravděpodobně by celou zemi v mžiku nenávratně zpustošil a ještě by nadělal paseku i v sousedních státech. Tak obrovský je hurikán Florence, který jen během několika hodin udeří na pobřeží Severní a Jižní Karolíny.

Porovnání s velikostí naší země přinesl český hydrometeorologický ústav. A obrázek více než dostatečně vypovídá o tom, proč ve Spojených státech panuje taková panika.

Evakuováno bylo už přibližně 1,7 milionu obyvatel a s tím, aby unikli do bezpečí, na Američany z krizových oblastí naléhá i prezident Donald Trump. „Běžte pryč. Nezahrávejte si. Je to opravdu silná bouře, která přinese ohromné množství vody,“ varoval na Twitteru.

Kdyby Florence udeřil v Česku, srovnal by ho se zemí.

Kdyby hurikán Florence udeřil v Česku, srovnal by ho se zemí.

V ohrožených oblastech lidé na poslední chvíli zabezpečují své domy či obchody. Čerpací stanice nefungují, všechno palivo z nich totiž nabrali lidé, kteří prchají do vnitrozemí. Z některých věznic také musely být evakuovány a přemístěny stovky trestanců.

Lidé na poslední chvíli vykupují zásoby.

Lidé na poslední chvíli vykupují zásoby.

Podle odhadu nebude to vůbec největší ohrožení představovat vítr, ale voda, kterou hurikán Florence na pevninu přižene z oceánu. A je téměř jisté, že se oblast bude z ničivého živlu vzpamatovávat ještě hodně dlouho.

Hurikán Florence je nebývale obrovský.

Hurikán Florence je nebývale obrovský.

Přežene se přes území, na němž se nachází například několik elektráren. V důsledku toho se očekává, že na několik dalších týdnů v oblasti vypadne elektřina. 

Řada společností se už pustila do odhadů, na kolik peněz vyjdou škody, které Florence napáchá. Některé mluví o zhruba 30 miliardách dolarů, což je v přepočtu 660 milionů korun, například společnost CoreLogic ovšem zachází ještě dál, hovoří o 170 miliardách dolarů, což představuje těžko uvěřitelných 3,7 bilionu korun!

Hurikán Florence napáchá škody minimálně za stovky miliard korun.

Hurikán Florence napáchá škody minimálně za stovky miliard korun.

Stav pohotovosti platí pro Severní a Jižní Karolínu, Georgii, Virginii, Maryland a Washington DC. V tuto chvíli má Florence třetí kategorii, pravděpodobně však zesílí a stane se nejničivějším hurikánem, který východní pobřeží za několik desítek let zasáhl. Očekává se, že se na pevninu dostane v pátek.


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:10 11. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  31
 • Haha
  9
 • Super
  8
 • Trapas
  8
 • Cože
  7
 • Sladký
  6
Komentáře