Kde se vzaly peníze na zabíjení Izraelců? Palestinský džihád si je vybral na ruské burze v kryptoměně.

V předvečer útoku na Izrael, který se uskutečnil 7. října, získala skupina Islámský džihád více než 93 milionů dolarů, a to částečně prostřednictvím populární rublové kryptoburzy Garantex v Moskvě. Tuto informaci zprostředkovala analytická společnost Elliptic.

Nečekaný a masivní útok hnutí Hamás na Izrael minulý víkend vyvolal otázku, jak byla tato operace financována. Jednou z odpovědí jsou kryptoměny.

Během roku před útoky získaly tři militantní skupiny - Hamás, Palestinský islámský džihád a jejich libanonský spojenec Hizballáh - značné finanční prostředky prostřednictvím kryptoměn. Digitální peněženky kontrolované skupinou Palestinský islámský džihád obdržely před útokem více než 93 milionů dolarů v kryptoměnách. Tento finanční systém se zdá být preferovanou metodou financování, a podobně tak údajně postupovala i skupina Hamás, jak tvrdí výzkumníci.

Bojovníci Palestinského islámského džihádu se v sobotu přidali k Hamásu při útoku na Izrael z Pásma Gazy, při němž bylo zabito zhruba 900 civilistů a alespoň stovka dalších byla unesena. Nejméně 700 Palestinců zemřelo poté, co Izrael zahájil vlnu útoků na Pásmo Gazy. V červnu dosáhl objem transakcí na této platformě asi 865 milionů dolarů, což bylo třikrát více než v dubnu 2022. To se stalo i přes uvalení sankcí ze strany amerického ministerstva financí na Garantex.

V červnu dosáhl objem transakcí na této platformě asi 865 milionů dolarů, což bylo třikrát více než v dubnu 2022. To se stalo i přes uvalení sankcí ze strany amerického ministerstva financí na Garantex.

Kryptoburza Garantex, původně registrovaná v Estonsku v roce 2019, se dostala do středu pozornosti poté, co jeden ze svých spoluzakladatelů, Stanislav Drugalev, zemřel v roce 2021 v Dubaji za nevyjasněných okolností. V reakci na konflikt na Ukrajině přesunula tato kryptoburza svou IT infrastrukturu do Ruska a stala se klíčovým kanálem pro výběr finančních prostředků ze země. Dnes má Garantex přibližně 100 tisíc uživatelů a navzdory americkým sankcím zůstává oblíbenou platformou pro obchodování v rublech. Její kancelář sídlí v Moskvě ve věži Federace.

Tento vývoj naznačuje nový finanční aspekt konfliktu na Blízkém východě a zároveň poukazuje na stále složitější snahy sledovat a regulovat kryptoměnové transakce v rámci mezinárodního konfliktu

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:49 pondělí 12. února 2024. Anketa je uzavřena.

  • 10
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 2