jít naiDNES.cz

Když ekoaktivistka Greta dobývá svět, netěží z toho planeta, ale její otec

Svět ji oslavuje jako angažovanou environmentální aktivistku, která nezištně bojuje za lepší zítřky a ochranu životního prostředí. Švédské školačce Gretě Thunbergové (16) nelze upřít, že svým „projektem“ zaujala, aniž by se přitom omezovala na hranice států a kontinentů. Ostatně, to v dnešní globalizované době tak unikátní není. Fascinující je spíš fakt, jak obratně dcery a jí objevené a záhy zaplněné „díry na trhu“ využil její otec Svante Thunberg.

Zatímco se mladá Švédka, šestnáctiletá Greta Thunbergová, už několik měsíců objevuje jako oddaný ekologický aktivista na monitorech hlavních televizních kanálů a ovládla stránky hlavního tisku, její otec Svante Thunberg si může mnout ruce. 

Zlí jazykové tvrdí, že Greta je de facto záškolačka, která se každý pátek vyhýbá škole, údajně hlavně proto, aby ochránila životní prostředí. 

Není divu, že její aktivismus chytl mladé lidi po celém světě. Porušování pravidel, to k mládí patří a je mnohem víc sexy než sezení ve školní lavici. Není překvapivé, že by se ke Gretě chtěli přidat školáci a vlastně i pracující po celém světě, kteří by v pátek raději protestovali, a to nejlépe z pohodlí domova, vždyť je to pro dobrou věc!

Je dost dětsky naivní a dospělácky pokrytecké vyžadovat po mocnostech otrocké dodržování pravidel a kvót pro emise, skleníkové plyny, produkci odpadu atd., když sami ani nedojdete v pátek na vyučování. 

V tomto ohledu neobstojí moudra typu „když se kácí les, létají třísky“ nebo „účel světí prostředky“ či „že by se s ní jinak nikdo nebavil, když trochu nenaboří pravidla a zažité pořádky“.

Svantemu Thunbergovi to může být jedno, naopak, pro něj je humbuk kolem jeho dcery hybnou silou rodinného podnikání.

Gretin otec je hercem, scenáristou a také manažerem manželky Maleny Ernmanové, operní pěvkyně. Kromě toho je výkonným ředitelem společností Ernman Produktion AB a Northern Grace AB, které jsou obě registrované ve Švédsku. Obě mají stejnou adresu v luxusní čtvrti hlavního města Stockholmu.

Není třeba dodávat, že se akcie obou společností od prvních aktivit Grety Thunbergové dost zvýšily.

Kromě toho manželé Svante Thunberg a Malena Ernmanová už stihli napsat a vydat knihu Scener ur hjärtat (Scény ze srdce) o Gretě a jejím závazku, která se těší velkému zájmu kupujících. 

Kromě toho je Greta je podporována firmou WeDontHaveTime AB. Ta se s radostí prezentuje jako bohulibá nadace, která nesleduje žádné finanční zájmy. Proč tedy figuruje na burze, kde její akcie utěšeně stoupají?

Ostře sledovaná je i Gretina plavba na klimatologickou konferenci do Ameriky, kam se kvůli uhlíkové stopě vydala na speciální závodní jachtě Malizia. Ta patří movitému německému obchodníkovi s realitami a pluje s podporou Monackého knížectví. To je známou továrnou na peníze a jejich následné (ne)zdanění. 

Svante si možná nyní mne ruce a počítá peníze, stojí to ale za „krádež“ dceřina dětství? Nedopadne Greta jako Britney Spears, Macaulay Culkin nebo třeba Michael Jackson, kterým slávychtiví a vypočítaví otcové hodně ztížili život?

Fotogalerie

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat