Lékař Koukalové o její duševní poruše: Není klasická anorektička, ale to je jedno

Gabriela Koukalová bude do budoucna mít co dělat, aby udržela finanční standard na úrovni, na kterou je zvyklá. | foto: koláž Expres.cz

Světová biatlonová hvězda sice podle svých slov končí s kariérou, ale rozhodně je o ní slyšet. Aktuálně vychází kniha Martina Moravce „Jiná Gabriela Koukalová“, v níž se zpovídá z mnoha detailů svého života. Od toho, jak se nejraději tahala s největšími pankáči, až po desetiletí s anorexií. I když její osobní lékař a odborník na výživu Richard Pfleger to vidí ještě jinak.

Těžko se tomu věří. Gabriela Koukalová přese všechny své sportovní úspěchy bojovala dlouhodobě s duševní poruchou. Kvůli špatnému vedení trenérem v juniorské reprezentaci biatlonu propadla obsesivní představě, že má nadváhu. A následoval známý scénář vyzvracení veškeré přijaté stravy.

„A v noci se pak její tělo vzbudilo vysílením a potřebovalo do sebe nafutrovat všechno, co našla,“ popisuje manžel mistryně světa a stříbrné olympioničky Petr Koukal. Podle něho se problémy manželky přelévaly od anorektickým k bulimickým, a proto ji v létě 2015 zavedl ke specialistovi na výživu sportovců Richardu Pflegerovi.

„U ní šlo více o bulimii než anorexii,“ uvádí odborník. „Klasickou anorektičkou však určitě není. Obecně je však skoro jedno, jestli se najíte a pak se jdete s pocitem viny vyzvracet jako bulimička, nebo jestli u vás dochází k tomu šílenému zkreslení reality jako u anorektiček,“ říká pro MF DNES Pfleger.

Zkreslení reality se projevuje obsesí z váhy. „V případě anorektiček jde o skutečnou sebedestrukci, která se těžko zvládá. U nich je třicetiprocentní úmrtnost a potíže si s sebou nesou celý život. Ale to se Gábiny netýká. V jejím případě u ní spíše kdosi v hlavě vypěstoval nesmyslné návyky. Ty v ní pak vyvolávaly pocity typu: Teď jsem si dala větrník, ale já jsem vrcholová sportovkyně, to přece dělat nesmím.“

Problémy Koukalové s bolestmi lýtek mohou mít souvislost a být psychosomatického původu. Přesto Pfleger nevylučuje, že se biatlonová hvězda vrátí na startovní čáru.

„Metabolickou a svalovou paměť si zachová. Když se za tři roky, třeba s prckem, rozhodne do toho zase pustit, je schopná se dostat na plus minus velmi podobnou výkonnostní hranici, kde byla. Na 99 procent vám řeknu, že je možné, aby se na takové úrovni vrátila.“

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:11 9. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  37
 • Trapas
  16
 • Haha
  12
 • Cože
  10
 • Tvl
  10
 • Sladký
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat