Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Před 40 lety zemřel Ferdinand Peroutka: Hitler byl podle něj lhář, ne gentleman!

  Dnes je to přesně 40 let od smrti jednoho z nejlepších novinářů české historie Ferdinanda Peroutky. | foto: ČTK, koláž Expresu

  Mnoho lidí ho zná jen kvůli článku „vlevo dole“, v němž měl podle prezidenta Miloše Zemana označit Adolfa Hitlera za gentlemana. Jenže Ferdinand Peroutka je v první řadě jedním z nejlepších novinářů české historie a býval vyhlášeným odpůrcem totalitních režimů, kvůli čemuž také strávil několik let v koncentračních táborech. Dnes je to přesně 40 let od chvíle, kdy v zahraničním exilu zemřel.

  Ferdinand Peroutka se narodil v únoru 1895 a od mládí bylo znát, že z něj roste geniální žurnalista. Už v roce 1919 se stal šéfredaktorem židovského deníku Tribuna.

  Jeho soubor úvah „Jací jsme“ později padl do oka i prezidentovi Masarykovi, který za Peroutkou přispěchal s velkorysou nabídkou: Dal mu milion korun na to, aby si mohl založit své vlastní noviny!

  Peroutka kývl a začala se psát historie předválečného periodika Přítomnost pod taktovkou mladého nesmlouvavého novináře. Prvorepublikový týdeník vedl mezi lety 1924 až 1939, v té době se stal také komentátorem Lidových novin. Vyjádřit názor se rozhodně nebál a právě to se mu později stalo osudným.

  Lhář Hitler a šest let v táborech smrti

  Vlivu novin se totiž v dobách okupace snažili využít nacisté, kteří požadovali, aby Peroutka psal v duchu protektorátních potřeb. Jenže on mezitím Hitlera kritizoval a nebál se ho dokonce označit za lháře.

  Ferdinand Peroutka rozhodně neměl lehký život.

  Ferdinand Peroutka rozhodně neměl lehký život.

  V jednu chvíli se zdálo, že snad Peroutka nátlaku Němců podlehl a v Přítomnosti pod jeho jménem vyšel článek Dynamický život, který měl oslavovat 50. narozeniny nacistického vůdce. Ve skutečnosti v něm však šéfredaktor týdeníku sice uznal Hitlerovu moc, zároveň ale razantně odmítl, že by se s ním Češi měli spojit. A bylo zle.

  Peroutka v roce 1939 skončil v zajetí Říše, nejprve sice jen na krátkou chvíli, ovšem o několik měsíců později se se svobodou rozloučil na dlouhých šest let. Nejprve putoval do koncentračního tábora Dachau, z něj potom na dlouhou dobu do Buchenwaldu. Jen ohromná dávka štěstí mu zřejmě pomohla k tomu, aby několikaleté věznění přežil a dočkal se osvobození tábora americkou armádou.

  Nepřítel režimu

  Příliš šťastné období ale nezažíval ani po válce. Vrátil se sice k milované práci a z pozice šéfredaktora řídil Svobodné noviny a týdeník Dnešek, jenže na zádech si kvůli některým předválečným textům nesl cejch kolaboranta

  Komunisté mu neustále předhazovali již zmíněný článek Dynamický život, k tomu mu navíc mylně připisovali i text Hitler po lidské stránce.

  Peroutka sice proněmecký výklad svých článků z období protektorátu rázně odmítal, vydrželo mu to však jen do roku 1948, kdy došlo k připojení k sovětskému mocenskému bloku. Tehdy mu už nezbylo nic jiného než odejít do exilu.

  Deprese a smrt v exilu

  Jeho první kroky vedly do Velké Británie, později se přestěhoval do USA. Z obou zemí se aktivně účastnil protikomunistického odboje ve své rodné zemi, zejména skrze vysílání rádia Svobodná Evropa, v němž vedl českou sekci. 

  Peroutka býval šéfredaktorem řady renomovaných periodik.

  Peroutka býval šéfredaktorem řady renomovaných periodik.

  V Československu mezitím představitelé moci usilovně pracovali na jeho vymazání z dějin a ten, kdo se narodil v poválečném období, v podstatě neměl šanci o Peroutkovi slyšet. Někdejší velikán české žurnalistiky jako by vůbec neexistoval.

  Ferdinand Peroutka nakonec v exilu i zemřel, steskem po domově upadal do depresí a zřejmě i to zapřičinilo jeho rakovinu plic. 

  Ferdinand Peroutka je jedním z nejslavnějších novinářů naší historie.

  Ferdinand Peroutka je jedním z nejslavnějších novinářů naší historie.

  Naposledy vydechl přesně před čtyřiceti lety, 10. dubna 1978 ve věku 83 let. Až po revoluci, konkrétně v roce 1991, mohly být jeho ostatky převezeny do Česka a uloženy na Vyšehradském hřbitově.

  Článek vlevo dole

  Do povědomí některých lidí se Ferdinand Peroutka dostal až v roce 2015, vzhledem ke svému přesvědčení by za to dnes ale příliš šťastný nebyl.

  Prezident Miloš Zeman totiž na pražském fóru k holokaustu mluvil o selhání intelektuálů při nástupu nacismu, který prý některé z nich fascinoval. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘,“ prohlásil pak konkrétně.

  A strhl tím lavinu. Řada lidí začala prezidentovi spílat, že takový článek Peroutka nikdy nenapsal, vnučka slavného novináře dokonce podala na Hrad žalobu. Zemana to však neodradilo, postavil si hlavu a tvrdil, že článek zaručeně četl v Národní knihovně, když tam v 60. letech studoval texty. Za nalezení textu dokonce Hrad vypsal stotisícovou odměnu!

  Ačkoliv text nikdo nenašel a historici odmítají, že by vůbec existoval, Zeman se dosud veřejně omluvil pouze za to, že článek nedokázal najít. A jeho mluvčí Jiří Ovčáček se pochybení snažil přebít tím, že začal shromažďovat texty, které mají dokazovat Peroutkovu fascinaci nacismem.

  Článek s titulkem označujícím Adolfa Hitlera za gentlemana se později skutečně našel, vyšel však v Rudém právu a rozhodně ne rukou Ferdinanda Peroutky. Pro spoustu lidí to znamenalo konec sporu, pro Miloše Zemana a Jiřího Ovčáčka nikoliv. 

  „Nález je zajímavou indicií pro mé další pátrání. Právě politiku agrárníků za druhé republiky a v počátcích protektorátu Ferdinand Peroutka podporoval,“ prohlásil prezidentův mluvčí. A na otázku, zda se náhodou nemohlo skutečně jednat o článek, který měl Miloš Zeman na mysli, měl jasno: „Nemohu za to, že čeští novináři nerozumí historii,“ vzkázal.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:55 sobota 18. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   10
  • Super
   8
  • Haha
   8
  • Tvl
   8
  • Sladký
   6
  • Cože
   5

  Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

  Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

  Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

  Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

  Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

  Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz