Turecký prezident Erdogan buduje kult osobnosti a popírá, že by byl diktátor

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po potlačení červencového vojenského puče významným způsobem upevnil své autoritářské postavení. Turci po celém světě konají demonstrace na jeho počest, na tu včerejší v Istanbulu dorazil až milion lidí. Erdoganovi bylo již dříve vyčítáno, že se chová jako diktátor, nyní ale jeho chování připomíná spíše budování kultu osobnosti.

Potlačení červencového pokusu o vojenský převrat významně pomohlo tureckému prezidentu Recepu Erdoganovi k upevnění svého postavení v zemi. Jeho kritici varují, že Erdogan neměl nikdy blíže k tomu, stát se nefalšovaným diktátorem a přeměnit sekulární Turecko v islámskou mocnost.

Turci ovšem příklon své země směrem k náboženské totalitě neřeší a naopak Erdogana považují za spasitele. Na celém světě se konají masivní demonstrace na prezidentovu podporu. Po demonstraci zhruba 50 tisíc Turků v Německu sám Erdogan svolal demonstraci do Istanbulu. Zde dosáhla účast neuvěřitelného milionu příznivců autoritářského prezidenta.

Demonstrace vznešeně pojmenovaná Shromáždění demokratů a mučedníků zcela zaplnila obrovské náměstí Yenikapi, které bylo plné nadšených fanoušků Erdogana s tureckými vlaječkami.

Diskuse o tom, zda Erdogan je či není diktátorem, rozetnul sám prezident. Ten prohlásil, že diktátorem se necítí být, což spustilo vlnu potlesku a jásotu.

Z výkřiků z davu mnohdy šel mráz po zádech, jelikož bylo patrné, že Erdoganovi se daří budovat si kult osobnosti. Jeho podporovatelé nejenže opakovaně provolávali, že prezident je pro Turecko darem z nebes seslaným samotným Alláhem, ale zároveň se objevovaly výkřiky, že Turci jsou ochotni pro Erdogana i zemřít.

To je ve státě s druhou největší armádou v NATO přinejmenším alarmující.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:57 úterý 6. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

  • 18
  • 11
  • 11
  • 10
  • 9
  • 9