Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Cimrmani mají koronavirus! Divadlo ruší představení, lidé mají o legendární herce strach

  Koronavirus se objevil také v Divadle Járy Cimrmana. Divadlo ruší představení. | foto: Autor: Facebook / Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

  Žižkovské divadlo Járy Cimrmana oznámilo svým divákům nepříjemnou zprávu, do konce měsíce zrušilo veškerá představení. Mezi divadelníky se objevil koronavirus. A vzhledem k věku dnes už ikonických herců mají lidé oprávněný strach o zdraví svých oblíbenců. Zdeněk Svěrák (84), Miloň Čepelka (84) nebo například Petr Brukner (77) patří mezi nejohroženější skupinu.

  Zprávu orámovanou velkými vykřičníky zveřejnilo Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Představení, která byla v říjnu třeba odehrát, byla buďto přeložena, nebo dokonce rovnou zrušena bez náhrady. 

  „Vážení diváci, je nám to líto, ale Divadlo Járy Cimrmana od 23. září do 1. října včetně z důvodu nemoci nehraje. Představení jsou buď přeložena, nebo zrušena,“ hlásí divadlo, které si už vysloužilo kultovní status. Šíření nákazy je v něm dvojnásobně nebezpečné, jelikož průměrný věk ansámblu je skutečně vysoký.

  Ředitelka scény Jana Rumlenová novinářům již potvrdila, že se nejedná o preventivní rozhodnutí, ale o přímou reakci na pozitivní test jednoho z členů souboru. 

  „Je to přímo v souboru divadla. Herci jsou částečně v karanténě, takže se nepostaví program a deset dní se nehraje,“ dodala ředitelka.

  Ihned po oznámení této zprávy začali lidé na sociálních sítích a v diskuzích vyjadřovat postarším hercům svou podporu. Na lístek do slavného divadlo se stály dlouhé fronty a bylo vyprodáno i několik sezon dopředu.

  Bohužel vinou nemocí i tragických nehod původních členů divadla stále ubývá. Hlavní tváří Cimrmanů je tradičně Zdeněk Svěrák, jehož doplňuje ze zakladatelů divadla ještě Miloň Čepelka, který byl u vzniku myšlenky zneuznaného českého génia Járy Cimrmana.

  Právě Zdeněk Svěrák byl jednou z nejvýraznějších tváří, která během první vlny epidemie dodávala Čechům během nouzového stavu dobrou náladu a energii.

  Svěrák se Uhlíře zastával.

  „Tak jsem si říkal, proč se ve svízelných dobách uchylujeme k písničkám. Jiné národy se posilují bojovým pokřikem, my Češi ve čtrnáctém století zpíváme, aby nás pánbůh ochránil, ve dvacátém, ať mír zůstává s touto krajinou. Pojďme tu tradici oživit,“ vyzval Zdeněk Svěrák, který v březnu zpíval v karanténě píseň Není nutno.

  Zpráva o rušení představení Cimrmanů přišla jen nedlouho poté, co principál Divadla bez zábradlí Karel Heřmánek vyzval vládu, aby zvážila uzavření divadel kvůli bezpečnosti samotných herců.

  „Již nyní je činnost divadel z důvodu nákaz a karantén značně ochromena. Nerad bych, aby se někteří z hereckých seniorů dostali do vážných zdravotních potíží,“ vysvětluje Heřmánek.

  „V případě požadavku vrácení vstupenek na přeložená představení lze vstupenky zakoupené v hotovosti vrátit v pokladně divadla v běžných pokladních hodinách. Ohledně vrácení vstupenek zakoupených online kontaktujte paní Markétu Mandovou na mandova@zdjc.cz s cenou zakoupených vstupenek. Zároveň zašlete potvrzení o platbě z GoPay s ID číslem,“ uvedlo vedení divadla s tím, že vstupenky lze vracet jen do 5. října.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz