Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Zavřete divadla, nabádá vládu Heřmánek. Jde mu jenom o peníze, valí se za to na něj kritika

  S manželkou Hankou v nejbližší době předají divadlo svým dvěma synům. | foto: Pavel Dvořák/Tilen Vajt

  „Zavřete, prosím, divadla, stejně jako tomu bylo na jaře,“ vyzval premiéra Andreje Babiše principál Divadla bez zábradlí Karel Heřmánek, který argumentoval zdravím svých hereckých kolegů. Podle Michaely Dolinové a Sandry Pogodové mu ale jde o zcela něco jiného, a to o vládní kompenzaci.

  Karel Heřmánek si proti sobě poštval řadu svých kolegů. Principál Divadla bez zábradlí v dopise, který adresoval premiérovi Andreji Babišovi, vyzval vládu, aby zavřela všechna česká divadla.

  „Již nyní je činnost divadel z důvodu nákaz a karantén značně ochromena,“ napsal. „Nerad bych, aby se někteří z hereckých seniorů dostali do vážných zdravotních potíží,“ zdůvodňuje svůj text Heřmánek.

  „Zavřete, prosím, divadla, stejně jako tomu bylo na jaře. Ve všech civilizovaných zemích tomu tak je. Uvědomte si, prosím, že herci jsou v tuto chvíli nejohroženější skupinou. Všichni obyvatelé jsou chráněni na pracovištích a ve veřejném prostoru řadou vládních nařízení a opatření. Herci ne!“ píše Heřmánek, který pravost textu již potvrdil s tím, že si nevezme na zodpovědnost zdraví herců, proto vládě České republiky zaslal tento osobní apel.

  Herečka Michaela Dolinová s jeho kroky rozhodně nesouhlasí.

  „Nemůžu uvěřit, že by někdo nechtěl dobrovolně hrát. Můžeme si konečně trochu zablbnout na jevišti, trochu zalepit finanční bolístku. A někdo se přimlouvá, abychom zavřeli divadla. Chápete to?“ ptá se herečka a není sama, kdo kroky Karla Heřmánka nechápe.

  S odpovědí přispěchala herečka Sandra Pogodová. „Kdo u Karla někdy hrál, ví naprosto přesně, o čem to je. Money, money, money... Kvízová otázka: Výmluva na starost o starší kolegy, to mě mimochodem mega rozesmálo, je z jeho hlavy, nebo z Hančiny?“ pokládá řečnickou otázku zase Pogodová.

  S tou souhlasí i hudebník Václav Tobrman.

  „Člověk, který miluje divadlo, by dělal všechno pro to, aby se hrálo s minimálními riziky. Člověk, který se bojí krachu a zároveň doufá v kompenzaci, dělá všechno pro to, aby se nehrálo, ale aby na tom nebyl tratný,“ myslí si Tobrman, který tak naznačil, že Heřmánkovi nejde o zdraví herců, ale o vládní kompenzaci.

  „Dostal slíbené kompenzace. Pokud se zavřou všechna divadla,“ přidala se Dolinová, která si podle svých slov nedokáže představit, že by se Divadlo Na Fidlovačce zase zavřelo. „Ještě na jaře fňukal, jak je to hrozné, že nemůže hrát. A najednou takový obrat,“ diví se herečka Hana Draxlerová Štrudlová. Heřmánkův dopis podle svých slov nechápe ani Eva Čížkovská.

  Nutno říct, že se Heřmánek dočkal i zastání a porozumění. „Já to chápu tak, že není možné zajistit bezpečné hraní. Herec na jevišti je bez roušky a nemůže dodržet odstup od kolegy, tudíž se může od kolegy nakazit. O to myslím Karlovi jde. Jak zajistit bezpečnost pro zaměstnance. Nejde jen o diváky a HaDivadlo kvůli tomu zavřelo. Tak jsem to pochopila já. Jsou herci, kteří se vzhledem ke zdravotnímu stavu bojí hrát. Jak tedy zajistit bezpečné hraní?“ ptá se Jitka Sedláčková.

  Sám ministr kultury Lubomír Zaorálek v sobotu všechny umělce ubezpečil, že se kulturní akce rušit nebudou. „Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová minulý týden potvrdila, že v evidovaných případech z kulturních akcí, jako jsou koncerty a divadla, neeviduje hygiena žádná ohniska. Zdroje nákazy covidu-19 z takových akcí prakticky nejsou. Rizikovými jsou podle hygieniků a epidemiologů akce, na kterých lidé stojí vedle sebe například před pódiem na malé ploše. Akce, kde lidé sedí, mají nasazené roušky a dodržují se základní hygienická pravidla, jsou bezpečné,“ uklidnil umělce Zaorálek s tím, že se na tomto postupu shodl i s ministrem vnitra Janem Hamáčkem.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz