Už 40 dní nepršelo: Zemědělci úpí, bazény zejí prázdnotou a pivo podraží

V Česku je enormní sucho. Nepršelo 40 dní, jarní deště se letos nekonají. | foto: Profimedia.cz

Jestli si loni zemědělci zoufali na nedostatek srážek, který Česko začal v květnu sužovat, letos rovnou zešediví a přibude jim pěkných pár vrásek. Do skoku ale nebude ani pivovarům, cukrovarům nebo třeba chovatelům skotu a dalších hospodářských zvířat. Dlouhých čtyřicet dní nepršelo a střední Evropa je vyprahlá jako troud. Problémy se suchem hlásí i sousední Německo a Polsko.

Pšenice, sladovnický ječmen, ale i cukrová řepa nebo brambory. To jsou aktuálně nejohroženější plodiny, které doplácejí na extrémně suché jaro. Pokud nezačne vydatněji pršet, problémy budou také mít také pěstitelé kukuřice nebo máku. 

Docela reálně tak hrozí, že když se situace v příštích měsících nezlepší a neurodí se, významně stoupnou ceny piva, pečiva i cukrářských výrobků. 

Katastrofální sucho navíc může mít nepříznivý dopad také na chovatele. „Už téměř vyčerpali zásoby z loňska, kdy došlo k velkému propadu produkce a na řadě míst už začíná krmivo docházet,“ popsal tajemník Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Povrchové sucho do hloubky čtyřiceti centimetrů se zhoršovalo pět týdnů po sobě. „Většina území České republiky přešla do červeno-rudých barev, značících výjimečné až extrémní sucho,“ informovali odborníci z projektu Intersucho. Situace se bohužel nelepší ani v hlubších vrstvách půdy. V hloubce jednoho metru pod zemí převládá na většině území stav, který odborníci popisují jako „výrazné až extrémní sucho“. 

„Tento týden se v nížinách hraje o úrodu. Pokud studená fronta, která přijde koncem týdne, nepřinese významné srážky, může nastat nevratné poškození porostů suchem,“ doplnili experti.

Zemědělci, chovatelé, ale i zahrádkáři a majitelé studen či bazénů s nadějí vyhlížejí nadcházející víkend. 

„Očekáváme, že se v Čechách během dne a večera na většině území vyskytne déšť, přeháňky a místy i bouřky,“ uvedla pro iDNES.cz meteoroložka z ČHMÚ Jana Hujslová. V pátek by mělo spadnout do deseti milimetrů srážek, v Čechách by se úhrny mohly vyšplhat až ke dvaceti milimetrům. V sobotu by mohlo napršet dalších deset milimetrů.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat