Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Mejdany na horách, modlení a teď středověk: Pandemie v Polsku se vymkla kontrole

  Poláci si na horách z koronaviru, roušek a rozestupů nic moc nedělají. | foto: Reuters

  Je to pár měsíců, co si turisté na polských horách užívali rozvolnění a na koronavirus zvysoka kašlali, ostatně i herec Jan Antonín Duchoslav (55) v jednom ze zimních letovisek s přáteli řádil jako černá ruka. Když k tomu přičteme Velikonoce a otevřené kostely a blahosklonnost vlády, není divu, že pandemie nabrala třetí dech a v Polsku vypukl covidový armagedon.

  Že se děje něco špatně, bylo jasné už v březnu, kdy pandemie v Polsku začala opět nabírat na síle. Nejčernějším dnem od vypuknutí pandemie koronaviru v Polsku se pak stal minulý čtvrtek. Covid-19 tam zabil rekordních 954 lidí, přibylo nových 30 tisíc infikovaných pacientů. Na covidových lůžkách leží 35 tisíc nemocných a na jednotkách intenzivní péče s umělou plicní ventilací dalších 3300 nejtěžších případů postižených koronavirem.

  „Zdravotnictví je přitlačené ke zdi, nemáme už volná lůžka ani lékaře, sestry či jiný personál. Nacházíme se v kritické situaci, nezbytně potřebujeme pomoc ze zahraničí. Bojím se, že nastane chvíle, kdy se už nebude mít kdo ani kde postarat o neustále přivážené pacienty,“ řekl podle deníku Právo přední polský imunolog a expert Hlavní lékařské rady Pawel Grzesiowski.

  „Vláda a ministerstvo zdravotnictví se od začátku nynější třetí vlny pandemie chovaly až neuvěřitelně optimisticky. Ignorovaly upozornění odborníků a přinejmenším o měsíc se opozdily s vyhlášením lockdownu, který ani zdaleka nebyl tak přísný, jak by to vyžadovaly okolnosti,“ zdůraznil.

  Faktem je, že Polsko se v té době chovalo jako Česko po první vlně, kdy se prostíral půlkilometrový stůl na Karlově mostě.

  „To, co se nyní děje v Polsku, se dalo očekávat. Před dvěma týdny vláda vyhlásila lockdown, ale 3,5 milionu obyvatel se i tak během Velikonoc přemísťovalo po území celé země,“ řekla portálu WP.pl Anna Boronová-Kaczmarská, specialistka na infekční nemoci z Pomořské lékařské univerzity ve Štětíně. Ještě nepochopitelnější pak je, že během lockdownu zůstalo otevřeno přes 10 tisíc kostelů, které se v posledním období staly ohnisky nákazy koronavirem.

  „Bůh žádné viry nešířil, protože je svatý. Žádný virus nemá během mše do kostela přístup,“ tvrdili s oblibou polští kněží a biskupové.

  Všechno tak nasvědčuje tomu, že by si naši severní sousedé mohli zadělat na ještě větší problémy, než jsme řešili my.

  „Pokud už nic jiného, ty nekonečné karavany rakví snad probudí polské politiky, otřesou jimi a přimějí je konat adekvátně tragédii, jakou naše země prožívá. Za návrat k normálnosti budeme muset zaplatit ještě vysokou cenu. Pandemie v Polsku ještě stále nedosáhla vrcholu,“ prohlásil na adresu posledního vývoje infektolog Krzysztof Simon.

  Za záchrannou brzdu měli Poláci zatáhnout už mnohem dříve. Už v době, kdy si turisté na horách užívali večírky a nenosili roušky ani respirátory. Už tehdy polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski začal bít na poplach. Podle něj by měla vláda velmi rychle rozvolnění zrušit.

  „Každý z nás, kdo viděl fotky, titulky nebo videa, se asi chytil za hlavu vystrašený tím, jaké to může mít následky,“ řekl na tiskové konferenci Niedzielski, který také zmínil, že se v Polsku výrazným způsobem zvedá počet nakažených.

  „Obrácení tendence se stává faktem. Dnešní výsledek, 5148 nakažených, je o tisícovku vyšší než před týdnem,“ upozornil v polovině února ministr, kterého, jak je vidno, nikdo moc neposlouchal.

  Covidová čísla začínají povážlivě narůstat i v Chorvatsku, které podobně jako Polsko nebo Itálie před časem ohlásilo první vlnu rozvolnění. Teď naopak skloňuje další restrikce, aby se situace do léta zlepšila. V opačném případě by letní sezona byla hodně nejistá...

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

  Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

  Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

  Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

  Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

  Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz