Víkendové peklo na silnicích: Buď počkejte pár dní, nebo jeďte hodně brzy ráno

Cesta na dovolenou se často mění v horor... | foto: Profimedia.cz

Je to, jako když mluvíte do dubu! Rok co rok dopravní experti radí, kdy vyrazit na Jadran, a vždycky se najde dost lidí, kteří dobře míněné rady nedbají a z různých důvodů vyrazí během posledního červnového víkendu. A pak se diví, že na dálnicích zažívají středověk. Stejná situace se jistě bude opakovat i letos. Jak se největšímu peklu na silnicích vyhnout?

Podle expertů na dopravu bude nejvytíženějším dnem v souvislosti s letními dovolenými poslední červnová sobota. Ve své předpovědi vychází T-Mobile z loňského měření, v němž se během prvního prázdninového víkendu detailně věnoval pohybu Čechů do zahraničí. 

Mimo jiné zjistil i to, kam vedou cesty tuzemských dovolenkářů nejčastěji. Tradičně jsou to destinace jako Slovensko, Chorvatsko a Itálie.

Nabízí se vůbec nějaká schůdná a reálná možnost, jak se kolonám vyhnout a užít si poměrně klidnou a bezbolestnou cestu na vysněnou dovolenou? Podle operátora ano, bez jistých obětí to nepůjde.

Jako ideální variantu považují autoři průzkumu vzít si v pátek půl dne dovolené a na cestu vyrazit nejpozději do 14:30. Případně vyjet naopak až v pozdních večerních hodinách.

„Další variantou je v sobotu si pořádně přivstat a vyrazit kolem páté šesté ráno,“ radí.

Ti, jimž nedělá brzké vstávání dobře, by měli na hlavní tahy vyrazit po sobotní šesté sedmé hodině večerní. Nebo se překonat, přivstat si a na silnice vyrazit až v neděli ráno. Nejpozději ovšem do jedenácté dopolední.

V opačném případě hrozí, že na cestě stráví o poznání déle času, než původně předpokládali. V Česku navíc musejí řidiči počítat s celou řadou „tradičních“ letních uzavírek, které doplní ty stávající.

Evergreenem je dálnice D1. Nekonečná modernizace letos pokračuje na sedmi úsecích dálnice mezi Prahou a Brnem. Kromě dálnice D1 se pracuje i na D2. Zatím však jen v jednom úseku, další čtyři tam ještě během léta dělníci rozkopou.

„Spokojená cesta je založena hlavně na dobrých dopravních informacích,“ radí mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. 

Bez větších problémů budou další dvě klíčové dálnice, tedy D5 přes Plzeň a na Rozvadov, kudy se cestuje do Itálie, nebo dálnice D8 přes Ústí nad Labem na Berlín a k Baltskému moři.

Zatímco na české straně čeká řidiče celá řada uzavírek a dopravních omezení, v zahraničí už to tak hrozné není. Oproti minulým letům odpadl i jeden dlouho trvající „špunt“. Slovincům se podařilo dokončit dálnici z Mariboru na hraniční přechod Gruškovje–Macelj

Nejvíc turistů zamíří tradičně do Chorvatska. „Letos jich tam vycestuje až 900 tisíc,“ citoval iDNES.cz mluvčího ÚAMK Igora Sirotu.

Fotogalerie

Komentáře