Jan Švarc, Adam Homsi, Miroslav Dobeš, Pavel Kofroň a Martin Psík jsou jména pěti českých občanů, kteří v červenci zmizeli v Libanonu. Po sedmi měsících přišla dobrá zpráva, v pondělí ministerstvo zahraničí oznámilo, že celá pětice je na svobodě.
Fotogalerie |
Podle webu Neovlivní.cz, který případ sleduje, byli propuštěni navečer, únosci je nechali v horách, zastavili kamion a od řidiče si půjčili mobil, kterým dali zprávu do Česka. Nebyli propuštěni na základě osvobozovací akce, ale díky vyjednávání. Ale koho s kým?
To je právě ten důvod, proč jejich návratu bude asistovat i kriminální policie, zajímat je bude zejména účel jejich cesty, který nebyl doposud uspokojivě vysvětlen. Vyšetřovatelé si pro pětici Čechů dojedou přímo na letiště, kam je dopraví český vládní speciál.
Ostatně i celá akce kolem jejich osvobození má mnoho otazníků. Spekuluje se především o tom, proč byli uneseni a zda se na svobodu dostali v souvislosti s případem Libanonce Alího Fajáda, kterého na žádost USA zatkla česká policie pro podezření z terorismu a obchodu se zbraněmi. Právě za Fajáda byli údajně podle libanonského tisku vyměněni (více o celé kauze čtete zde).
Ke spekulacím o jakési výěně se přikládní i bezpečnostní analytik Jan Schneider. „Myslím, že to je obchod. Má to řadu neobvyklých příznaků. Možná jejich zadržení mělo přimět Českou republiku k určitému jednání, protože tam je i varianta, že mohli být zadržováni úřady. Úřady k tomu mohly využít spřízněné formace,“ uvedl Schneider pro Hydepark.
O tom, že nešlo o spontánní akci ze strany únosců, svědčí i fakt, že prezident Miloš Zeman byl o tom, že budou Češi propuštěni, informován ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem už na konci minulého týdne.
Pětice Čechů je tedy šťastně na svobodě, ale co se s nimi bude dít dál?
1. Ve středu pro ně z Česka vyrazí vládní speciál. Kdy se bude letadlo vracet, zatím není jasné. Momentálně jsou u libanonských bezpečnostních složek a česká strana, jak uvedl v úterý Zaorálek, naléhá, aby byli co nejrychleji předáni.
2. Na palubě speciálu bude celý tým zdravotníků, kteří se o pětici Čechů postarají. Jak už však zaznělo, zdravotní stav všech mužů by měl být uspokojivý. Přesvědčil se o tom český velvyslanec v Libanonu Svatopluk Čumba, který se s nimi už setkal. Jak na tom ale konkrétně jsou, to zatím nikdo neví.
3. Až se vrátí do Česka, domů se hned nedostanou. Čekat je bude podrobná zdravotní prohlídka, ale také výslech. Jednak není jasné, v jakých žili podmínkách, zda měli léky, jaké nemoci mohli v zajetí prodělat. Druhou věcí je, že na účel jejich cesty si posvítí vyšetřovatelé ÚOOZ.
4. Po zdravotní prohlídce by měli být propuštěni a věc bude dále předmětem vyšetřování.
5. Otázkou ale zůstává, za jak dlouho se budou moci vrátit ke svému běžnému životu. Několikaměsíční věznění se mohlo podepsat na jejich psychickém stavu, s čímž pomůže psycholog.
„Stres prožívali celou dobu a pracuje i teď. Stres budou zažívat i několik týdnů poté a teprve poté se začne rozvíjet posttraumatická porucha,“ uvedla v Hydeparku primářka oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Zuzana Spurná.
Traumata spojená s vězněním mohou projevit i přes to, že se člověk již cítí být v bezpečí. „Projevy stresu se mohou projevit i po roce od konce stresové situace,“ dodala Spurná.