jít naiDNES.cz

Popálení hasiči jsou nesmysl, ale měl by to vidět každý. Drábová o seriálu Černobyl

Odbornice na jadernou energii Dana Drábová v seriálu Černobyl našla několik drobných nesrovnalostí, seriál ale doporučuje. | foto: Profimedia, ČSFDProfimedia.cz

Odvysílány byly zatím jen dva díly, přesto už se ze seriálu Černobyl stal fenomén. Například na serveru ČSFD.cz už se dostal na druhé místo žebříčku nejlepších seriálů. Obyčejný divák ocení hlavně akčnost a skvěle vykreslenou atmosféru, ale co na minisérii říkají vědci a experti na jadernou fyziku? Třeba šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ji vidí pozitivně, a to i přes to, že v prvních dvou dílech našla některé faktické nepřesnosti.

Pětidílnou sérií Černobyl tvůrci ze stanice HBO bodují. Světlo světa zatím spatřily jen dva díly a ty už se dočkaly takového hodnocení, že seriál míří na špičky diváckých anket.

S přihlédnutím k tomu, že nejde o dokument, ale v první řadě o drama, jde zavřít oči i nad drobnými faktickými nepřesnostmi, kterých je ale i tak pomálu. Myslí si to alespoň šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

„Není to dokument, tím pádem tam můžeme najít určité dramatické nepřesnosti. Ale na to, že nejde o technický popis, co se v Černobylu před 33 lety stalo, je to uděláno poměrně přesně,“ popisuje Drábová v rozsáhlém rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Odbornice na jadernou energii Dana Drábová v seriálu Černobyl našla několik...

Záběry ze seriálu Černobyl

„To hlavní poselství podle mě spočívá v pohledu do stavu mysli papalášů, aparátčíků, kteří se nějakým způsobem snažili zamést celou tu událost pod koberec. Alespoň prvních několik desítek hodin, než si uvědomili, že to nepůjde,“ dodává.

Ony nesrovnalosti Drábová spatřuje třeba v tom, že únik radiace v seriálu způsobuje popáleniny hasičům už během či bezprostředně po hašení prvních požárů.

„V prvním díle ukazovali popáleniny, mám na mysli krvácející ruce hasičů, a implicitně je dávali do souvislosti s radiačními popáleninami. To přesné nemohlo být, protože radiační popáleniny se projevují až za několik desítek hodin, nebo dokonce několik dnů po ozáření,“ popisuje Drábová s tím, že se hasiči i zaměstnanci Černobylu mohli chvíli po osudné havárii popálit maximálně od páry.

Odbornice na jadernou energii Dana Drábová v seriálu Černobyl našla několik...

Popálení radiací se podle Drábové u hasičů neprojevilo už při hašení požáru, ale až po několika hodinách či dnech.

Další výbuch a neobyvatelná Evropa? Nesmysl!

Ve druhém díle seriálu velitel likvidačních zásahů Valerij Legasov společně s běloruskou vědkyní, jejíž postava je podle Drábové zcela smyšlená, varují před pronikáním lávy do nádrže pod reaktorem, které by mohlo v řádu několika desítek hodin způsobit výbuch dalších reaktorů. 

Valerij Legasov je mužem, který hasil Černobyl. Nemoc z ozáření a deprese ho...

Valerij Legasov je mužem, který „hasil“ Černobyl.

Mluví o tom, že by v takovém případě byl okruh třiceti kilometrů kolem Černobylu srovnán se zemí a následné kontaminace vzduchu by učinily velkou většinu Evropy (včetně Československa) na dalších sto let zcela neobyvatelnou. I to je podle Drábové nadnesená informace.

„Jistěže by kontaminace byla vážnější, ale že by Evropa byla neobyvatelná, to je právě ta dramatická licence. Bylo by třeba regulovat spotřebu potravin, vody a krmiv do delší vzdálenosti, jistě by vzrostlo množství onkologických onemocnění. To se dá těžko posoudit, záleží na velikosti rozptylu takové radiace,“ říká odbornice.

Fyzička Dana Drábová jako prezidentka? Na Hradě si ji představuje čím dál tím...

Jaderná fyzička Dana Drábová

Scéna, kdy se tři zaměstnanci obětují pro záchranu zřejmě milionů životů a rozhodnou se proplavat radiací kontaminovanou vodou, aby mohli vypustit vodu pod reaktorem, je ale podle Drábové založena na pravdě. I když i zde drobnou nesrovnalost našla.

„To odpovídá, dokonce sedí i jejich jména, ale všichni to na rozdíl od seriálových hrdinů přežili. Ale opakuji, nebavíme se o dokumentu,“ říká.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:39 15. září 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  88
 • Tvl
  22
 • Trapas
  16
 • Sladký
  16
 • Haha
  14
 • Cože
  14
Komentáře
Vezmeme vás na titulní stranu
Úterý 15. října 2019, svátek má Tereza

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • jít naiDNES.cz