Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Glosa: Boris Johnson „utrpěl“ drtivé vítězství, ČT opanovaly zaskočené tváře

  Boris Johnson je jasným vítězem britských voleb. A to by bylo, aby se kolem něj nevyrojila spousta perliček. | foto: Reuters

  Přesvědčivé volební vítězství britských konzervativců vedených lídrem a stávajícím premiérem Borisem Johnsonem těžko snášejí některá média. Jejich skrytě či otevřeněji formulované preference se opět střetly s realitou. Základní politologická analýza proběhlých voleb je přitom tentokrát jednoduchá. Britové měli dost přešlapování a odkladů a Johnsonovi dali jasnou zelenou, aby konečně naplnil výsledek referenda z roku 2016. Některá média se ovšem až do poslední chvíle snažila vytvářet iluzi o vyrovnaném výsledku a o tom, že otázka brexitu není u většiny britské společnosti definitivně vyřešena.

  Podobně jako před třemi lety Donald Trump byl i Boris Johnson (55) prezentován jako slon v porcelánu, který přece nemůže přesvědčivě zvítězit. Johnson prý nehrál fér, ale jeho voličům to nevadí, protože volí srdcem a na základě falešných argumentů.

  Britský volič přitom hlasoval přesně naopak: volil rozumem, pragmatickým zhodnocením situace a hlavně respektem k tomu, co většina před třemi a půl lety odhlasovala veřejnost v lidovém hlasování.

  Brexitová kocovina jako mýtus

  Motivace britských voličů je možná nepochopitelná pro některé analytiky a redaktory v České televizi nebo jiných médiích. Ve skutečnosti se ale pouze naplnila očekávatelná prognóza příklonu k jasnému favoritovi, který se má o co opřít a zabránit chaosu a dalším průtahům odchodu z EU, což by Brity nadále otrávilo a unavovalo.

  Případné druhé referendum by přitom velmi pravděpodobně dopadlo stejně jako to v roce 2016. Uzavření a prosazení příslušné dohody se tak stalo pro většinu Britů směrem, jak zápletku s brexitem dotáhnout do koncovky.

  Lídr konzervativců takovou dohodu měl, zcela logicky pro ni po měsících jistého zacyklení potřeboval silnější mandát. A ten mu voliči přesvědčivě dali.

  Žádná brexitová kocovina se nekoná.

  Ostatní otázky a nové nápady Johnsonova konkurenta Jeremyho Corbyna hrály v těchto volbách zástupnou roli a představovaly spíše nafouknuté bubliny v prostředí sociálních sítí.

  Ostatně povolební analýza BBC to vystihuje přesně: „Veškerý ten entuziasmus na sociálních sítích nevedl naprosto nikam.“

  Britská veřejnost neměla v těchto volbách náladu řešit daňové experimenty nebo zvýšení podílu státního vlastnictví. V tomto směru se drtivá většina Britů ukázala jako prozíravější a kompetentnější než poměrně radikální ideolog Corbyn i některá média.

  To nejhorší, co by Velkou Británii (i státy EU) mohlo potkat, je, že by místo dořešení brexitu musela absolvovat další nekonečné debaty a zabývat se novými nápady a experimenty, které by do vyjednávání zanášeli opoziční labouristé. Co nejméně problémový odchod Velké Británie z EU se tak nyní zásluhou voličů může proměnit ve skutečnost.

  Některá média asi čekala zázrak

  Pro některá média je drtivé vítězství Borise Johnsona dalším zklamáním. Corbyn představoval naději na druhé referendum o brexitu a překopání všeho, co se za poslední tři roky odehrálo.

  Kdo prokázal výdrž a sledoval noční volební odhady i následnou diskuzi na obrazovkách veřejnoprávní ČT, musel mít pocit, že Boris Johnson je strašný packal, celý brexit je jedna velká blamáž a volby skončí minimálně patem.

  Britské volby v České televizi.

  Dream team České televize ve složení Vostál, Kubal a Řezníček předváděl změny nálady a následně přepadlé tváře: neinformovaní britští voliči asi opět podlehli falši a neměli ty správné informace.

  Cože?

  Za vše hovoří rozhovor reportéra Michala Kubala s českou zpravodajkou CNN v Londýně. „Musíme si uvědomit, že spousta Britů odmítá brexit, ale zároveň jsou unaveni.“

  Nad tím se Kubal zamyslí: „Únava? Není to to, na co sází právě Johnson?”

  Opravdu brilantní analýza!

  Ostatně výběr expertů, odborníků na Británii a politologů odpovídal celkové úrovni volebního speciálu ČT. Podobný typ hodnocení založený na vlastní dojmologii se stal v ČT oblíbenou metodou. Pak se ale nelze divit, že předpovědi tak zoufale nevycházejí. Ještě máme v živé paměti studio ČT během amerických voleb, kde se do poslední chvíle držely „palečky“ Hillary Clintonové.

  Ve skutečnosti bouřlivá volební noc ve Velké Británii vyslala v zásadě pozitivní signál, který dává šanci na řešení i stabilitu. Rozum zvítězil nad ideologií a Boris Johnson ukázal, jakým směrem mohou vést stopy úspěšných lídrů.

  Fotogalerie

  Premium

  Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

  Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  Premium

  Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

  Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

  Premium

  Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

  Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz