Radikalizace je jako rakovina, útoků přibude, říká expert na bezpečnost

Islámský stát je pořád ve výhodě, má stoupence mezi evropou přijatými migranty.

Islámský stát je pořád ve výhodě, má stoupence mezi evropou přijatými migranty. | foto: Profimedia.cz

Stále častější individuální útoky teroristů znepokojují i ty, kteří se dosud cítili relativně v bezpečí. Slova bezpečnostního experta jim ale klidný spánek nepřinesou.

Vlna teroru po Francii a Bruselu dorazila do Německa. Sousední země zažila během necelého týdne už čtvrtý útok, pokaždé byl pachatelem muž původem z Blízkého východu.

Naposledy v neděli večer odmítnutý sedmadvacetiletý žadatel o azyl ze Sýrie odpálil v bavorském Ansbachu bombu a zranil 15 lidí. Mluvčí německého ministerstva vnitra Tobias Plate sdělil, že útočník měl být co nevidět deportován do Bulharska.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann v pondělí uvedl, že považuje za „velmi pravděpodobné, že se v Ansbachu odehrál skutečný islamistický sebevražedný útok“. A Islámský stát se později k činu přihlásil, když se nechal slyšet, že atentátník byl „jedním z jeho vojáků.“

Podobných útoků má být ještě hodně. „Neboť radikalizace muslimů už metastázuje a přerostlo to do neúnosné míry,“ řekl pro web Topky.sk slovenský bezpečnostní expert Juraj Zábojník.

„Někdo je za toto všechno zodpovědný. Odpovědný je ten, kdo vytvořil takový stav a obraz strachu svými nezodpovědnými rozhodnutími, opomenutím, neposloucháním odborníků z bezpečnostního prostředí a díváním se s otevřenými ústy na to, co se děje v nejvyšších orgánech státu - ať už v Bruselu, nebo v samotném Německu, jehož se to v tomto případě týká,“ dodal Zábojník.

Lidé v Německu se dnes ptají, proč byl mladý atentátník stále v zemi, když mu žádost o azyl byla zamítnuta už před rokem.

Problém je především v tom, že v praxi dochází k vracení neúspěšných žadatelů o azyl jen tehdy, když se uprchlík dopustí závažného trestného činu.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 23. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

  • 16
  • 12
  • 12
  • 10
  • 10
  • 8