Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz
  Premium

  Koukalová & Konečný: A zavolal někdo i těm dvěma obětem násilí v Karlových Varech?

  Afghánec během silvestrovské noci jednu ženu pobodal, druhou znásilnil. | foto: Reprofoto Krimi-Plzeň.cz

  Je to případ napadení a znásilnění dvou žen, který by měl běžně otřást nejen společenskou debatou, ale my vidíme akorát selhání neziskovek, které se více než tímto činem zabývají písničkami Marka Ztraceného a jak chodit do školy dávat přednášky dorůstajícím chlapcům a pak na to brát dotace. Kde byly ty ženy z kampaně Když to nechce, tak to nechce, když ty dvě oběti ležely na chodníku? Viděli jste někde nějaký status? Vyjádření soucitu? Přání brzkého uzdravení? Nabídku pomoci? Proběhl taky tak veledůležitý telefonní rozhovor o násilí jako s Markem Ztraceným kvůli jeho sto let staré písničce?

  Případ napadení a znásilnění dvou žen v Karlových Varech má dvě roviny, o kterých chceme psát, tou první je urážlivě vlažný přístup médií a mlčení odborné veřejnosti, kdy některým vadí konkrétní identifikace útočníka. Novináři z Rozhlasu se sice ubránili Jitce Obzinové, ale přestože mají ve Varech svoje zpravodaje, které vy platíte, informaci o „mladém cizinci“ převzali z ČTK a že by přinesli třeba výpověď svědků z baru nebo rozhovor se starostou města, to jsme se nedočkali.

  Zpráva o brutálním napadení dvou žen se krčila někde v rubrice Regiony a nikdo se evidentně nevydal ani na místo, na rozdíl od německých kolegů, kteří to pojali jako zdrcující napadení kousek za jejich hranicemi.

  Tak výjimečný případ zločinu, který se u nás odehrál během silvestrovské noci, je příležitostí vyvolat pořádnou celospolečenskou debatu, ale tady se akorát ukazuje, jak se zpráva o dvou zničených životech nehodí do krámu a proč. Protože spolu s tím bychom museli znovu začít mluvit o bezhlavé migraci a zároveň to vyvrací přesvědčení neziskovek a různých organizací o tom, že násilí s nožem v ruce na ulici je jen výjimka, protože podle nich se znásilňuje v manželských ložnicích.

  Ani věta o tom, co se stalo, nabídka pomoci rodinám oběma obětem, ani soucitná větička směrem k oběma ženám, nula a nic. Kde jsou všechny ty Konsenty a ženské ligy? Kde jsou ty expertky na násilí na ženách, co chodí do škol vykládat, jak máte správně souložit?

  Je to evidentní zavírání očí před klasickým násilím na ulici, protože mnohem zábavnější je mluvit o údajném činu starém dvacet let nebo o tom, jak ženy nechtějí spát se svými muži, protože na ně začínají uplatňovat kolektivní vinu, či vytahovat na oceněné zpěváky jejich staré texty.

  Už delší dobu si všímáme toho, že případy znásilnění v podchodech, parcích a na odlehlých ulicích, kdy jsou oběti škrceny a mláceny, se z veřejného prostoru vytrácejí, jako by to vůbec nebylo.

  Děje se to proč?

  Těmto organizacím jde primárně o to zvyšovat svoji moc a k tomu jim nebudou sloužit případy, kdy někdo někoho skoro zavraždí, protože většina lidí taková není, ale zaměřují se na běžné chování jako lascivní pohledy, dvojsmyslné narážky a mužskou dominanci, jelikož tady mohou ovládat kontrolu nad lidmi a je to ideální příležitost být se svým kázáním v DVTV, chodit do televize, mluvit o postavení žen ve společnosti a rozbíjet koncept rodiny, jelikož znásilňování se děje v rodinách mezi partnery a migrant z Afghánistánu s nožem do této představy vůbec nezapadá.

  Tento komentář není o tom, že bychom chtěli zpochybňovat násilí bez násilí, ale co nám vadí je to, že ženské organizace o tom mlčí, to přece musí každého zarazit. Proč mají média problém napsat o Afghánci, že je Afghánec? Nebo o migrantovi, že je migrant a dokonce i nelegální? A proč to cítíme tak, že brutální znásilnění je jen takové podružné a vlastně jakoby neexistuje?

  To, co debatě o násilí ubližuje, je právě tohle bagatelizování násilných napadení a zveličování marginálií typu „policajti si dali obrázek mužské ruky na ženském zadku“, zpěvák složil nějaký text, gynekolog píše brakovou literaturu se sprostými básničkami a moderátor chtěl, aby někdo ukázala tetování lososa, ale vedle toho leží v nemocnici dvě polomrtvé ženy a nikdo se jim nevěnuje. O nějakém souhlasu k sexu se tady mluví dva roky, zatímco na ty dvě ženy z Karlových Varů se zapomnělo už druhý den.

  Přečetli jste jen část článku. Pokračujte s
  Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.
  Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

  Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

  Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

  Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

  Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

  Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz