Bordel a špína! Aktivisté Kliniky měli žít v odpadcích, podle nich je ale vše jinak

Klinika se během vyklízení nachází v dezolátním stavu. Aktivisté se brání, že jde o dílo pracovníků bezpečnostní agentury! | foto: iDNES.cz, koláž Expresu

Povolaný exekutor se už druhým dnem snaží vyklidit Autonomní sociální centrum Klinika na pražském Žižkově, které od roku 2014 obývají squatteři. Ačkoliv se Klinika od začátku prezentuje jako místo, v němž se sdružuje řada lidí a pořádají se tu koncerty, přednášky či kurzy jazyků, veřejnost šokovaly fotografie interiéru, jak ho po sobě měli aktivisté zanechat. Ti se ovšem brání, že bordel, který tvoří poházené odpadky či špinavé nádobí, naschvál vytvořila bezpečnostní služba, která už včera do objektu vnikla. A to dokonce na objednávku nového majitele!

Špinavé nádobí, poházené odpadky, strhané zdi či na první pohled odporně vyhlížející matrace. Fotografům, kteří se při probíhajícím zásahu exekutora v žižkovském centru Klinika dostali do objektu, se naskytl pohled jako z hororového filmu.

Zdá se, jako by aktivisté obývající tento emoce vzbuzující objekt žili v horších podmínkách než bezdomovci!

Jenže podle squatterů, kteří se o Kliniku dosud starali, je všechno úplně jinak. Za strašlivý bordel v budově bývalé plicní kliniky prý nemohou oni, ale bezpečnostní agentura, která do ní vnikla včera.

Tady měli aktivisté z Kliniky spát.

Tady měli aktivisté z Kliniky spát.

„Jsem nas*anej. Byl jsem u toho, když vlítli sekuriťáci ze zahrady do baráku a začali vše rozbíjet a rozhazovat. Pak pozvali všechny kamery a pak ostatní fotografy. Jejich hnusná strategie! Tady je album fotek, co jsem nafotil 10. října 2018. Obrázek si udělejte sami,“ napsal třeba na Facebook známý aktivistický fotograf Petr Vrabec, který přiložil i několik fotografií, na nichž Klinika skutečně vypadá čistá a uklizená.

Klinika prý byla standardně uklizena, spoušť měli schválně napáchat pracovníci...

Klinika prý byla standardně uklizena, spoušť měli schválně napáchat pracovníci bezpečnostní služby.

Vzápětí se na něj ovšem sesypaly desítky komentujících, kteří nevěří tomu, že by se až takový nepořádek dal nadělat během krátké chvíle, po kterou pracovníci bezpečnostní agentury v budově Kliniky byli sami.

„Jasný, ten hnůj, plíseň, špinavé nádobí, myší ho*na na sporáku nebo plastové lahve tam nanosili exekutoři hlavním vchodem. A ještě to tam posprejovali. Vy si snad myslíte, že lidi jsou idioti,“ píše třeba jeden z diskutujících.

Špinavé a všude poházené nádobí. Takto vypadala kuchyň v Klinice.

Špinavé a všude poházené nádobí. Takto vypadala kuchyň v centru Klinika.

Ti další se například ptají, kde jsou k vidění údajné miliony, které měli aktivisté do Kliniky po dobu její existence slovy jednoho z nich, Jakuba Orta, investovat.

Všude špína a poházené odpadky, tak vypadá Klinika nyní. Mohou za nepořádek...

Všude špína a poházené odpadky, tak vypadá Klinika nyní. Mohou za nepořádek aktivisté, nebo pracovníci bezpečnostní agentury?

O tom, že nepořádek v centru Klinika narafičili pracovníci bezpečnostní agentury, je přesvědčen i jiný aktivista a člen kolektivu Kliniky Arnošt Novák. Ten dokonce neváhal obvinit Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) z toho, že si napáchání spouště u exekutorů objednala.

„Naházené věci a barikády tam udělali pracovníci ochranky. Přece nedává smysl, aby lidé žili v pokoji, kde jsou ve dveřích naházené věci. Ukážou nepořádek, aby odvedli pozornost od nepořádku, který tu má státní správa,“ řekl Novák serveru Blesk.cz.

Vypadala Klinika takto běžně, nebo jde o dílo pracovníků bezpečnostní služby,...

Vypadala Klinika takto běžně, nebo jde o dílo pracovníků bezpečnostní služby, jak se brání aktivisté?

SŽDC se ale nařčení aktivistů brání a jejich verzi označuje za holý nesmysl.

„Patnáct minut poté, co jsme se dostali do budovy, tam šli první novináři a mohli si sami udělat obrázek o tom, jak to tam vypadalo. Je nemyslitelné, aby nás někdo obvinil z toho, že jsme si nechali udělat na zakázku pracovníky exekutora takový binec,“ řekl Blesku mluvčí nového majitele objektu Marek Illiaš.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:59 11. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  94
 • Super
  21
 • Trapas
  20
 • Tvl
  14
 • Cože
  11
 • Sladký
  8
Komentáře